Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wydarzenia

Film z cyklu spotkań online "Letnie Bajanie na ekranie"

 

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Dziś znana jest pod nazwą "Cudu nad Wisłą". Bitwa ta położyła podwaliny pod niepodległość Polski, ale także przyczyniła się do ochrony Europy Zachodniej przed czerwoną falą bolszewizmu.

Film z cyklu spotkań online "Letnie Bajanie na ekranie"

 

 

W strugach deszczu odbył się pałacowy wyścig rodzinny przygotowany przez pracowników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Pomimo, iż pogoda nie dopisała, na starcie stawiły się wszystkie zapowiedziane wcześniej zespoły. Wyścig rodzinny obejmował grę drużynową, przy czym każdą drużynę stanowiło czterech członków jednej rodziny, chętnych zmierzyć się z wyzwaniem mimo nieustannie, i ku złości organizatorów, a może także graczy (?), padającego deszczu na głowę.

W dn. 7. lipca 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiliśmy powieść  obyczajową Iwony Menzel pt. „Szeptucha”. Autorka na kartach powieści nakreśliła obraz malowniczego zakątka Polski – Podlasia, gdzie bocian kroczy z godnością do stawu, a na jego widok drą się oburzone żaby, gdzie pieją koguty, konie Wawrzyńca rżą na łące, kot leniwie wyleguje się na przypiecku, a pies kładzie mokrą mordę na kolanach. Menzel nakreśliła swój świat. Świat, który dobrze poznała i pokochała, pełen nadbiebrzańskich bagien spowitych mgłą magii i tajemnicy. W takiej scenerii umieściła swych bohaterów, i tych pozytywnych, i negatywnych. Było ich tak wielu, wszak bohater zbiorowy, których indywidualnie traktować było nie sposób. Musnęliśmy jednak kreacje Oleny i Wawrzyńca, gdy burzliwą dyskusję wzbudziło pytanie o jego propozycję (matrymonialną, czy biznesową?).

Jak przyciągnąć opornych Panów do biblioteki, a gdy już się tam znajdą – jakie rozszerzyć ich literackie horyzonty? Rozmawialiśmy o tym podczas warsztatów zorganizowanych dla bibliotekarzy i bibliotekarek  z terenu powiatu drawskiego w ramach projektu „Nie tylko bibliotekarz…”

Z promocją wystawy „Krzyże i kapliczki przydrożne jako element identyfikacji społecznej i kulturowej na Pomorzu Zachodnim” dotarliśmy nawet do Dziennego Domu „Senior+”. Dnia 2 lipca 2020 r., czyli na dzień naszego wystąpienia, przygotowaliśmy wystawę w formie zdalnej, gdzie narrację prowadził Marcin Kolobius, fragment powieści opowiadający o Kapliczkach Maryjnych na Podlasiu oraz tytułem wstępu – proweniencję kapliczek. Marcin Kolobius przybliżył zjawisko małej architektury sakralnej i omówił jej poszczególne funkcje, zaś Urszula Miłoszewska odczytała fragment powieści Iwony Menzel i przybliżyła genezę kapliczek. Warto podkreślić, iż kapliczki i krzyże przydrożne są formą sztuki, rzeźbą w przestrzeni publicznej i wielu z nas niekiedy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego obcowania ze sztuką.

W dn. 26 czerwca 2020 r. mieliśmy wielką przyjemność gościć delegację z Biblioteki Publicznej w Tucznie. Wśród delegowanych znalazła się dyrektor Biblioteki Publicznej w Tucznie Pani Małgorzata Karasek, ale również wierne czytelniczki biblioteki i uczestniczki tamtejszego DKK.

W czerwcu 2020 r. w galerii pałacowej udostępnialiśmy nietypową wystawę fotograficzną. Fotografie bowiem prezentowały obiekty kultu, które zwykle ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń oraz w miejscach po zniszczonych świątyniach.

Strona: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 55
Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek