Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wydarzenia

W dn. 7. lipca 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiliśmy powieść  obyczajową Iwony Menzel pt. „Szeptucha”. Autorka na kartach powieści nakreśliła obraz malowniczego zakątka Polski – Podlasia, gdzie bocian kroczy z godnością do stawu, a na jego widok drą się oburzone żaby, gdzie pieją koguty, konie Wawrzyńca rżą na łące, kot leniwie wyleguje się na przypiecku, a pies kładzie mokrą mordę na kolanach. Menzel nakreśliła swój świat. Świat, który dobrze poznała i pokochała, pełen nadbiebrzańskich bagien spowitych mgłą magii i tajemnicy. W takiej scenerii umieściła swych bohaterów, i tych pozytywnych, i negatywnych. Było ich tak wielu, wszak bohater zbiorowy, których indywidualnie traktować było nie sposób. Musnęliśmy jednak kreacje Oleny i Wawrzyńca, gdy burzliwą dyskusję wzbudziło pytanie o jego propozycję (matrymonialną, czy biznesową?).

Jak przyciągnąć opornych Panów do biblioteki, a gdy już się tam znajdą – jakie rozszerzyć ich literackie horyzonty? Rozmawialiśmy o tym podczas warsztatów zorganizowanych dla bibliotekarzy i bibliotekarek  z terenu powiatu drawskiego w ramach projektu „Nie tylko bibliotekarz…”

Z promocją wystawy „Krzyże i kapliczki przydrożne jako element identyfikacji społecznej i kulturowej na Pomorzu Zachodnim” dotarliśmy nawet do Dziennego Domu „Senior+”. Dnia 2 lipca 2020 r., czyli na dzień naszego wystąpienia, przygotowaliśmy wystawę w formie zdalnej, gdzie narrację prowadził Marcin Kolobius, fragment powieści opowiadający o Kapliczkach Maryjnych na Podlasiu oraz tytułem wstępu – proweniencję kapliczek. Marcin Kolobius przybliżył zjawisko małej architektury sakralnej i omówił jej poszczególne funkcje, zaś Urszula Miłoszewska odczytała fragment powieści Iwony Menzel i przybliżyła genezę kapliczek. Warto podkreślić, iż kapliczki i krzyże przydrożne są formą sztuki, rzeźbą w przestrzeni publicznej i wielu z nas niekiedy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego obcowania ze sztuką.

W dn. 26 czerwca 2020 r. mieliśmy wielką przyjemność gościć delegację z Biblioteki Publicznej w Tucznie. Wśród delegowanych znalazła się dyrektor Biblioteki Publicznej w Tucznie Pani Małgorzata Karasek, ale również wierne czytelniczki biblioteki i uczestniczki tamtejszego DKK.

W czerwcu 2020 r. w galerii pałacowej udostępnialiśmy nietypową wystawę fotograficzną. Fotografie bowiem prezentowały obiekty kultu, które zwykle ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń oraz w miejscach po zniszczonych świątyniach.

W dn. 16 czerwca 2020 r., czyli po ponad dwumiesięcznym okresie wymuszonej izolacji, w gronie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki, ale z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa, spotkałyśmy się, by ponownie podyskutować o literaturze. Tym razem omawiałyśmy „Pocieszki” Katarzyny Grocholi, zawierające kolekcję 52 krótkich historyjek z pogranicza  felietonu i literatury pięknej. Zdania o utworze były różne, od zachwytów do rozczarowania. Można domniemywać czy było to przyczyną zgoła innych oczekiwań, czy znużeniem konstrukcją książki lub liczebnością krótkich, niepowiązanych ze sobą zdarzeń.

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Dorodzy Czytelnicy, już niebawem będziemy mogli zaprosić Was do nowej izby muzealnej w Pałacu w Kaliszu Pomorskim, w której umieściliśmy zbiory mieszkańców wsi Pomierzyn.

Strona: 1 2 3 4 5 ... 53
Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek