Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Żywa lekcja przyrody z Dawidem Karasiewiczem

Tydzień Bibliotek obfitował nam w wiele atrakcji. Podróżowaliśmy wirtualnie, podziwialiśmy, ale także mieliśmy okazję się czegoś nauczyć, czegoś doświadczyć. Temu właśnie służyła żywa lekcja przyrody, na której poznaliśmy gatunki sów i mogliśmy porozmawiać z ich hodowcą i pasjonatem, panem Dawidem Karasiewiczem.

 

Ptaki drapieżne od wieków fascynowały człowieka, jednak podglądanie  ich w przyrodzie często bywa niełatwe. Szczególnie w przypadku bardzo ostrożnych i wyposażonych w świetny wzrok  drapieżców.  Obserwowanie tych pięknych ptaków wymaga dużej wiedzy na temat ich biologii, zachowania i zwyczajów. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość oglądania ich praktycznie „na wyciągnięcie ręki”, dzięki żywej lekcji przyrody, która odbyła się 10 maja w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Warsztaty miały na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat ptaków drapieżnych, ukazanie ich piękna, uzmysłowienie roli jaką spełniają w przyrodzie oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej. Hodowca zaprezentował i opisał bardzo dokładnie cechy fizjologiczne (szleja, oczy, słuch, upierzenie, wielkość) oraz zachowanie w środowisku naturalnym sóweczki, pójdźki, płomykówki, puszczyka i puchacza. Wszystkie stworzenia z gromady sowy prezentujące inny gatunek, inny wygląd, inną wielkość, lecz często oznaczające się takimi samymi cechami ułatwiającymi funkcjonowanie w środowisku naturalnym: bezszelestny lot, łowienie w absolutnych ciemnościach sugerując się doskonałym słuchem.

 

Hodowca, ale również pasjonat drapieżnego ptactwa, wskazywał także na przesądy, które do dziś stygmatyzują sowy. Skąd się wzięły, co miały symbolizować i czy dzisiaj posiadają takie samo znaczenie.

 

Była to z pewnością wartościowa lekcja przyrody. Wiedza o sowach i ich zwyczajach pozostanie z nami na długo. Dziękujemy.

 

Pozostałe wydarzenia

W ciepły, letni dzień (22.05.2023 r.), bibliotekę odwiedziła grupa dzieci „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Zajęcia inspirowane były nieodległym w czasie Dniem Matki. I taki też utwór (A. Browne: „Moja mama”. Wydaw. „Dwie siostry”, 2016) wybraliśmy na to spotkanie.   

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek