Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

Tomasz Samojlik jest pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Zawodowo bada przyrodę Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie jest pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci oraz rysownikiem komiksów. Jest autorem popularnych serii o Żubrzyku Pompiku, Ryjówce Przeznaczenia i o  umarłym lesie. Seria książek o Żubrze Pompiku została doceniona przez krytyków książek i nagrodzona tytułem Podlaskiej Marki Roku w kategorii Kultura w 2020 r.

 

Podczas spotkania autor był bardzo poważny. Nie przytaczał anegdot, chociaż opowieść jak Żubr Pompik powstał z dwóch kartofelków mogłaby uchodzić za anegdotę, gdyby tylko nie była opowiedziana tak poważnie.  Autor wskazywał także, że Pompik w tym roku obchodzi swoje 17 urodziny. Zacny jubileusz i dla autora, i dla bohatera.  W twórczości Samojlika interesującą może być seria „Wyprawy”, która poza opowiastką podaje dzieciom wiedzę o parkach narodowych w Polsce, oraz „Odkrycia” w której autor odpowiada na wiele ważnych pytań: skąd się bierze woda?, jak wygląda leśna dieta? I co to są ptasie wędrówki? i in.

 

Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatowej na działalność bibliotek w powiecie drawskim.

 

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek