Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

Tomasz Samojlik jest pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Zawodowo bada przyrodę Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie jest pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci oraz rysownikiem komiksów. Jest autorem popularnych serii o Żubrzyku Pompiku, Ryjówce Przeznaczenia i o  umarłym lesie. Seria książek o Żubrze Pompiku została doceniona przez krytyków książek i nagrodzona tytułem Podlaskiej Marki Roku w kategorii Kultura w 2020 r.

 

Podczas spotkania autor był bardzo poważny. Nie przytaczał anegdot, chociaż opowieść jak Żubr Pompik powstał z dwóch kartofelków mogłaby uchodzić za anegdotę, gdyby tylko nie była opowiedziana tak poważnie.  Autor wskazywał także, że Pompik w tym roku obchodzi swoje 17 urodziny. Zacny jubileusz i dla autora, i dla bohatera.  W twórczości Samojlika interesującą może być seria „Wyprawy”, która poza opowiastką podaje dzieciom wiedzę o parkach narodowych w Polsce, oraz „Odkrycia” w której autor odpowiada na wiele ważnych pytań: skąd się bierze woda?, jak wygląda leśna dieta? I co to są ptasie wędrówki? i in.

 

Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatowej na działalność bibliotek w powiecie drawskim.

 

Pozostałe wydarzenia

Do 13 grudnia 2023 r. będzie można podziwiać stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez Renatę i Martę Kamińskie oraz Martynę Ryś.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek