Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie z podróżnikiem: Piotr Wnuk – Laos

Opowieści, przesiąkniętych subiektywizmem, wtrąceniami, zdobytymi doświadczeniami, było nadto. W tym miejscu wszystkich W dn. 8 maja  o godzinie 11.00 rozpoczęło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem.

 

Prelegent zaprezentował interesującą  prezentację: Laos – opowieść o Katu, Akha oraz Khmou. Animizm to ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności Laosu. Autor opowiadał o swoich podróżach do Laosu, podczas których przemieszczał się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem. Wiele kilometrów przebył też pieszo. Pokazał codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których przebywał, pomieszkiwał i którymi zechciał się z nami podzielić. Odpowiadał  o przesądach i zwyczajach grup etnicznych w Laos, m.in. dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu… Wspomniał, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Powiedział, kiedy i w jakim celu składa się ofiarę z byka. Nadmienił, jak smakują czerwone mrówki oraz wspomniał o ich leczniczym zastosowaniu. Opowiedział  też o wspaniałej laotańskiej kawie nie sposób przytoczyć. Rozmowy z młodzieżą były udane i przede wszystkim wydawały się być satysfakcjonujące dla odbiorców.

 

Było to pierwsze wydarzenie z okazji Tygodnia Bibliotek. Na kolejne zapraszamy już jutro.

 

Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej na działalność bibliotek w powiecie drawskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce utworu Bernarda Werbera pt. „Imperium mrówek”. Ta książka to zaledwie tom pierwszy mrówczej trylogii.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek