Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie z podróżnikiem: Piotr Wnuk – Laos

Opowieści, przesiąkniętych subiektywizmem, wtrąceniami, zdobytymi doświadczeniami, było nadto. W tym miejscu wszystkich W dn. 8 maja  o godzinie 11.00 rozpoczęło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem.

 

Prelegent zaprezentował interesującą  prezentację: Laos – opowieść o Katu, Akha oraz Khmou. Animizm to ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności Laosu. Autor opowiadał o swoich podróżach do Laosu, podczas których przemieszczał się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem. Wiele kilometrów przebył też pieszo. Pokazał codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których przebywał, pomieszkiwał i którymi zechciał się z nami podzielić. Odpowiadał  o przesądach i zwyczajach grup etnicznych w Laos, m.in. dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu… Wspomniał, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Powiedział, kiedy i w jakim celu składa się ofiarę z byka. Nadmienił, jak smakują czerwone mrówki oraz wspomniał o ich leczniczym zastosowaniu. Opowiedział  też o wspaniałej laotańskiej kawie nie sposób przytoczyć. Rozmowy z młodzieżą były udane i przede wszystkim wydawały się być satysfakcjonujące dla odbiorców.

 

Było to pierwsze wydarzenie z okazji Tygodnia Bibliotek. Na kolejne zapraszamy już jutro.

 

Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej na działalność bibliotek w powiecie drawskim.

Pozostałe wydarzenia

W ciepły, letni dzień (22.05.2023 r.), bibliotekę odwiedziła grupa dzieci „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Zajęcia inspirowane były nieodległym w czasie Dniem Matki. I taki też utwór (A. Browne: „Moja mama”. Wydaw. „Dwie siostry”, 2016) wybraliśmy na to spotkanie.   

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek