Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wydarzenia

Z radością donosimy, iż w konkursie na Wakacyjne Wyzwanie Czytelnicze zwyciężyli:

Na apel Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przystąpiła do corocznej akcji społeczno-kulturalnej ph. „Narodowe Czytanie”. Akcja ta ma na celu propagowanie literatury narodowej poprzez wspólne, głośne czytanie, zazwyczaj obszernych jej fragmentów.

W dn. 19. sierpnia 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć grupę mieszkańców Bornego Sulinowa, składającą się z uczestników Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunką panią Wiolettą Michalską z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. W sali rycerskiej, autor, pan Piotr Bejnarowicz, promował rowerową grę terenową pt. „Skrzacie opowieści” zachęcając do kolejnych odwiedzin gminy Kalisz Pomorski szlakiem wyznaczonym w książce. Jeden egzemplarz publikacji, opatrzony autografem autora, osobiście wręczył opiekunce grupy z zachętą na wyprawę śladem legend Kalisza Pomorskiego, po czym kreślił dedykacje na egzemplarzach uczestników wycieczki.

W dn. 18. sierpnia 2020 r. po raz kolejny spotkałyśmy się w gronie klubowiczek, by tym razem uwagę poświęcić czterem opowiadaniom Erica E. Schmitta, zawartym w zbiorze pt. „Trucicielka”. Nim jednak przystąpiłyśmy do omawiania lektury, przeprowadziłyśmy ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację. Pierwsze z ćwiczeń polegało na zapamiętaniu nazw owoców/miast/kolorów spośród dziesięciu dowolnych wyrazów, a następnie – po ich powtórnym odczytaniu – zapamiętaniu wszystkich. Kolejne ćwiczenie polegało na wyszukaniu i podliczeniu liter B/K spośród ciągu liter i cyfr. Trening mózgu i wykonywanie ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację, wydaje się być nieunikniony w czasach, gdy w chaosie wszelakich informacji społeczeństwa informacyjnego coraz częściej rozpraszamy uwagę na rzeczy nieistotne zapominając o sprawach najważniejszych.

Możesz wziąć udział w wystawie fotograficznej

Do 30 września 2020 roku można przesyłać swoje prace i wziąć udział w fajnym projekcie wystawy fotograficznej „Pojezierze Drawskie” – piękne i bezpieczne". Nie ma znaczenia czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą.

Możesz pokazać krajobraz, architekturę, zwierzęta lub reportaż. Wszystko to co jest pięknego w naszym pojezierzu. Spośród nadesłanych prac zostaną wybrane te najlepsze. Organizatorzy planują prezentację wystawy we wszystkich gminach powiatu drawskiego, a jeśli się uda i w innych zakątkach Pojezierza Drawskiego. Po zakończeniu projektu powstanie również wirtualny album w sieci.

Piękny pamiątkowy album

Niespodzianką jest to, że autorzy wybranych na wystawę prac otrzymają specjalne pamiątkowe wystawowe albumy, w których znajdą także swoje fotografie.

Jak zgłosić swoje prace?

Na Drawskich Stronach Internetowych została przygotowana specjalna zakładka, w której będą publikowane wszystkie informacje związane z wystawą: https://www.dsi.net.pl/wystawa2020

W wystawę włączyli się samorządowcy. Patronami wystawy zostali: Starosta Drawski - Stanisław Cybula, Burmistrz Czaplinka - Marcin Naruszewicz, Burmistrz Drawska Pomorskiego - Krzysztof Czerwiński, Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz i Burmistrz Złocieńca - Krzysztof Zacharzewski.

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Dnia 30.07.2020 r. Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim odwiedził o. dr Eligiusz Dymowski, franciszkanin, wykładowca teologii pastoralnej, poeta i krytyk literacki.

Film z cyklu spotkań online "Letnie Bajanie na ekranie"

 

Film z cyklu spotkań online "Letnie Bajanie na ekranie"

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 ... 55
Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek