Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie z autorem Pawłem Mateńczukiem ps. Naval

„Po wzorce jednostek sił specjalnych, które nie tylko funkcjonowały, ale i miały udane operacje specjalne na całym świecie, trzeba było sięgnąć za granicę.” („Lider w stylu GROM”, 2022. str. 13)

 

 W dn. 26 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z autorem Pawłem Mateńczukiem ps. Naval, operatorem w elitarnej jednostce GROM. Naval był uczestnikiem misji zagranicznych w Iraku, Afganistanie i w Zatoce Perskiej. W GROM-ie spędził 14 lat, obecnie jest pracownikiem naukowym na warszawskiej uczelni wyższej.

 

Na spotkanie licznie przybyła młodzież, ale i osoby dorosłe. Większość czytelników obecnych na spotkaniu oczekiwała opisów walk, wielogodzinnych wypraw, prowadzonych operacji wojskowych. Otrzymali coś zgoła innego. Czy się zawiedli? Raczej nie. To czego oczekiwali znajdą w książkach Navala, które znajdują się w kolekcji Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Czytelnikom autor za to zafundował spotkanie obfitujące w informacje, w jaki sposób zostać żołnierzem w zespole bojowym GROM. Swoje wypowiedzi urozmaicał dygresjami i porównaniami. Mówił o tym, jak ważna jest świadomość w dążeniu do celu i konsekwencja w pracy nad sobą. Zapewniał, iż na zmianę decyzji nigdy nie jest za późno i że każdy okres w życiu człowieka jest odpowiedni na zmianę swojej drogi zawodowej. Podkreślał, jak istotne jest zamienić pracę w ulubione zajęcie, by w ten sposób praca była dla nas przyjemnością, a nie przymusem. Przemycił także część informacji z kulisów funkcjonowania GROM, m. inn. to, że funkcjonuje na modelu zachodnim.

 

Spotkanie było bardzo wartościowe. Z tego powodu iż wśród przybyłych gości były osoby, które stoją przed wyborem ścieżki zawodowej, liczymy iż wartości płynące ze spotkania będą dlań znaczące.

 

Po spotkaniu wszyscy goście i autor zebrali się w okręgu i prowadzili kuluarowe dyskusje na temat broni przywiezionej przez autora na spotkanie. Każdy też mógł ją wziąć w rękę i zapozować do wspólnej fotografii z autorem. Był też czas na podpisanie książek, męski uścisk dłoni i pozdrowienia.

 

Spotkanie zostało dofinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej na działalność bibliotek w powiecie drawskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek