Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wydarzenia

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Dobiegła końca wystawa „Kwiaty, kwiatki i kwiatuszki”, która na przełomie sierpnia i września była prezentowana w galerii Pałacu w Kaliszu Pomorskim. Twórczynią jakże zachwycającego rękodzieła jest mieszkanka gminy Kalisz Pomorski, Pani Renata Kamińska.

W dn. 14 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek DKK. Tym razem na warsztat wzięłyśmy powieść młodej, rokującej pisarki, Katarzyny Kołczewskiej, pt. „Odzyskać utracone”. Dotychczas każde spotkanie DKK rozpoczynałyśmy od zabaw, lub ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację. Tym razem jednak klubowiczka, pani Wiesława Minkiewicz, przybliżyła nam ideę „Szlachetnej paczki” i wolontariatu.

Książkowe gry planszowe - rodzaje, autorzy, tematy. Co robić, aby Millenialsi i nastolatki chcieli grać w bibliotece? – takie szkolenie przygotowali organizatorzy Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, drawska biblioteka oraz trenerzy z Good Books.

Z radością donosimy, iż w konkursie na Wakacyjne Wyzwanie Czytelnicze zwyciężyli:

Na apel Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim przystąpiła do corocznej akcji społeczno-kulturalnej ph. „Narodowe Czytanie”. Akcja ta ma na celu propagowanie literatury narodowej poprzez wspólne, głośne czytanie, zazwyczaj obszernych jej fragmentów.

W dn. 19. sierpnia 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć grupę mieszkańców Bornego Sulinowa, składającą się z uczestników Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunką panią Wiolettą Michalską z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. W sali rycerskiej, autor, pan Piotr Bejnarowicz, promował rowerową grę terenową pt. „Skrzacie opowieści” zachęcając do kolejnych odwiedzin gminy Kalisz Pomorski szlakiem wyznaczonym w książce. Jeden egzemplarz publikacji, opatrzony autografem autora, osobiście wręczył opiekunce grupy z zachętą na wyprawę śladem legend Kalisza Pomorskiego, po czym kreślił dedykacje na egzemplarzach uczestników wycieczki.

W dn. 18. sierpnia 2020 r. po raz kolejny spotkałyśmy się w gronie klubowiczek, by tym razem uwagę poświęcić czterem opowiadaniom Erica E. Schmitta, zawartym w zbiorze pt. „Trucicielka”. Nim jednak przystąpiłyśmy do omawiania lektury, przeprowadziłyśmy ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację. Pierwsze z ćwiczeń polegało na zapamiętaniu nazw owoców/miast/kolorów spośród dziesięciu dowolnych wyrazów, a następnie – po ich powtórnym odczytaniu – zapamiętaniu wszystkich. Kolejne ćwiczenie polegało na wyszukaniu i podliczeniu liter B/K spośród ciągu liter i cyfr. Trening mózgu i wykonywanie ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację, wydaje się być nieunikniony w czasach, gdy w chaosie wszelakich informacji społeczeństwa informacyjnego coraz częściej rozpraszamy uwagę na rzeczy nieistotne zapominając o sprawach najważniejszych.

Możesz wziąć udział w wystawie fotograficznej

Do 30 września 2020 roku można przesyłać swoje prace i wziąć udział w fajnym projekcie wystawy fotograficznej „Pojezierze Drawskie” – piękne i bezpieczne". Nie ma znaczenia czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą.

Możesz pokazać krajobraz, architekturę, zwierzęta lub reportaż. Wszystko to co jest pięknego w naszym pojezierzu. Spośród nadesłanych prac zostaną wybrane te najlepsze. Organizatorzy planują prezentację wystawy we wszystkich gminach powiatu drawskiego, a jeśli się uda i w innych zakątkach Pojezierza Drawskiego. Po zakończeniu projektu powstanie również wirtualny album w sieci.

Piękny pamiątkowy album

Niespodzianką jest to, że autorzy wybranych na wystawę prac otrzymają specjalne pamiątkowe wystawowe albumy, w których znajdą także swoje fotografie.

Jak zgłosić swoje prace?

Na Drawskich Stronach Internetowych została przygotowana specjalna zakładka, w której będą publikowane wszystkie informacje związane z wystawą: https://www.dsi.net.pl/wystawa2020

W wystawę włączyli się samorządowcy. Patronami wystawy zostali: Starosta Drawski - Stanisław Cybula, Burmistrz Czaplinka - Marcin Naruszewicz, Burmistrz Drawska Pomorskiego - Krzysztof Czerwiński, Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz i Burmistrz Złocieńca - Krzysztof Zacharzewski.

Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 57
Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek