Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dwie wystawy, wielu twórców w Kaliszu Pomorskim

W dn. 9 maja 2023 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim miały miejsce dwa wernisaże. Pierwszy, w niezwykle klimatycznych pałacowych lochach, zatytułowany „Trzy żywioły: ziemia, ogień, woda”, prezentujący dorobek pracowni ceramicznej działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim oraz drugi, pt. „Kolory wyobraźni”, już w galerii pałacowej, rozpoczynający wystawę malarstwa Aleksandry Cyglickiej , malarki, mieszkanki Morzyczyna, członkini grupy artystycznej „Malachit”, funkcjonującej przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

 

To wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie, a w naszym przypadku inicjalne, spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem artystów i przybyłych na wernisaże gości. Po wernisażu ceramiki, na którym nie zabrakło przedstawienia i uhonorowania twórców i prezentacji idei wystawy, wspólnie przeszliśmy do galerii pałacowej, by docenić twórczość Aleksandry Cyglickiej, porozmawiać o jej malarstwie i roli kolorów w dziele oraz na koniec prowadzić kuluarowe dyskusje o sztuce przy wspólnym poczęstunku.

 

Te niecodzienne wydarzenia zaszczycił swą obecnością pan Radosław Czapek, vice Burmistrz Kalisza Pomorskiego, który po słowach gratulacji dla artystów odebrał z rąk Aleksandry Cyglickiej obraz prezentujący pejzaż leśny.

 

Barbara Sikorska, instruktor ceramiki, od sezonu artystycznego w roku 2022 prowadząca pracownię ceramiczną przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty użytkowe (filiżanki, talerze, patery, świeczniki, inne przedmioty dekoracyjne) wykonane przez: Barbarę Sikorską, Zofię Bąk, Teresę Stąporek, Macieja Rydzewskiego, Ewę Witek, Ninę Tuziak-Pustuł, Aleksandrę Rokicką, Danutę Kadłubowską, Magdalenę Nowacką-Gołębiewską, Aleksandrę Bednarek, Hannę Janik.

 

Aleksandra Cyglicka, inicjatorka grupy plastycznej „Alma” przy KGW Morzyczyn, uczestniczka wielu plenerów malarskich w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku wiele wystaw  indywidualnych i zbiorowych krajowych i międzynarodowych. W Pałacu w Kaliszu Pomorskim prezentuje swoje prace po raz trzeci.

 

Obie wystawy dostępne dla zwiedzających do 31 maja 2023 r.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce utworu Bernarda Werbera pt. „Imperium mrówek”. Ta książka to zaledwie tom pierwszy mrówczej trylogii.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek