Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dwie wystawy, wielu twórców w Kaliszu Pomorskim

W dn. 9 maja 2023 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim miały miejsce dwa wernisaże. Pierwszy, w niezwykle klimatycznych pałacowych lochach, zatytułowany „Trzy żywioły: ziemia, ogień, woda”, prezentujący dorobek pracowni ceramicznej działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim oraz drugi, pt. „Kolory wyobraźni”, już w galerii pałacowej, rozpoczynający wystawę malarstwa Aleksandry Cyglickiej , malarki, mieszkanki Morzyczyna, członkini grupy artystycznej „Malachit”, funkcjonującej przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

 

To wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie, a w naszym przypadku inicjalne, spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem artystów i przybyłych na wernisaże gości. Po wernisażu ceramiki, na którym nie zabrakło przedstawienia i uhonorowania twórców i prezentacji idei wystawy, wspólnie przeszliśmy do galerii pałacowej, by docenić twórczość Aleksandry Cyglickiej, porozmawiać o jej malarstwie i roli kolorów w dziele oraz na koniec prowadzić kuluarowe dyskusje o sztuce przy wspólnym poczęstunku.

 

Te niecodzienne wydarzenia zaszczycił swą obecnością pan Radosław Czapek, vice Burmistrz Kalisza Pomorskiego, który po słowach gratulacji dla artystów odebrał z rąk Aleksandry Cyglickiej obraz prezentujący pejzaż leśny.

 

Barbara Sikorska, instruktor ceramiki, od sezonu artystycznego w roku 2022 prowadząca pracownię ceramiczną przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty użytkowe (filiżanki, talerze, patery, świeczniki, inne przedmioty dekoracyjne) wykonane przez: Barbarę Sikorską, Zofię Bąk, Teresę Stąporek, Macieja Rydzewskiego, Ewę Witek, Ninę Tuziak-Pustuł, Aleksandrę Rokicką, Danutę Kadłubowską, Magdalenę Nowacką-Gołębiewską, Aleksandrę Bednarek, Hannę Janik.

 

Aleksandra Cyglicka, inicjatorka grupy plastycznej „Alma” przy KGW Morzyczyn, uczestniczka wielu plenerów malarskich w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku wiele wystaw  indywidualnych i zbiorowych krajowych i międzynarodowych. W Pałacu w Kaliszu Pomorskim prezentuje swoje prace po raz trzeci.

 

Obie wystawy dostępne dla zwiedzających do 31 maja 2023 r.

Pozostałe wydarzenia

W ciepły, letni dzień (22.05.2023 r.), bibliotekę odwiedziła grupa dzieci „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Zajęcia inspirowane były nieodległym w czasie Dniem Matki. I taki też utwór (A. Browne: „Moja mama”. Wydaw. „Dwie siostry”, 2016) wybraliśmy na to spotkanie.   

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek