Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Represje za kułactwo w ZSRR jako temat spotkania DKK

W dn. 24. stycznia 2024 r.  w gronie klubowiczek omówiłyśmy powieść rosyjskiej pisarki Guzel Jachiny pt. „Zulejka otwiera oczy”. To wielowątkowa opowieść o tym, jak w imię kolektywizacji można zadać krzywdę i ból niewinnym ludziom.

 

Powieść, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, przybliża życie tatarskiej kobiety, matki i żony, która w wyniku  procesu rozkułaczania trafia do niewoli i wraz z innymi przemierza lądy i morza, by osiąść w syberyjskiej tajdze. Powieść, napisana z dużym rozmachem, opisuje wszystkie metody brutalnych represji, które stosowane były wobec chłopów, będących właścicielami gospodarstw rolnych (kułaków), a które to były powszechnie stosowane w czasach ZSRR, kiedy to dokonywano  przymusowej kolektywizacji. Powieść opisuje także los rosyjskiej inteligencji, którą również dotknęły represje i w konsekwencji skazywano na przymusowy pobyt na Syberii.

 

Podczas spotkania omówiłyśmy wątki główne powieści i bohaterów, których postaci autorka wykreowała. Wskazywałyśmy na trzy grupy bohaterów: tych, którzy przeszli przemianę wewnętrzną, tych, którzy powyższej przemiany nie przeszli i w końcu tych, którzy kierowali się misją.

 

„…moje serce nie tyle nawet bije dla partii, ono dla niej płonie. Tak być powinno z każdym. Bo z ogarkiem zamiast serca i przygasłym wzrokiem nie jesteśmy naszemu krajowi do niczego potrzebni”

Jachina, G.: Zulejka otwiera oczy. Warszawa, cop 2015. Str. 134.

 

Doceniłyśmy także autorkę za sposób prowadzenia narracji, za warstwę emocjonalną i pomysł na fabułę. Nie pominęłyśmy także malowniczych pejzaży i surowości klimatu,  który autorka w sposób wielce naturalistyczny czytelnikowi odtworzyła. Podczas dyskusji wspomniałyśmy ponadto o celowości wszelkich wierzeń ludowych, którym wiernie hołdowała ludność Tatarstanu, a które budziły nasze zdumienie. Dyskusję zakończyłyśmy podsumowaniem, że to była piękna, smutna historia, pomimo tego, iż kończyła się szczęśliwie.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek