Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Ferie z Panem Kleksem

W pierwszym tygodniu ferii kaliski pałac zamienił się w Akademię Pana Kleksa. Udaliśmy się do świata wyobraźni i przeżyliśmy niezapomnianą przygodę. Każdy dzień zaczynaliśmy od rozgrzewki tańcząc układy taneczne w rytmie bajecznych hitów.


Poniedziałek

Pierwszy dzień spędziliśmy na quizie wiedzy na temat filmu „Akademia Pana Kleksa”.

 

Wtorek

Gra terenowa. Miejsce gry – Akademia Pana Kleksa czyli nasz kaliski pałac. Tytuł gry: „Zaginiony guzik szpaka Mateusza”. A wszystko zaczęło się od listu od profesora, w którym zachęcił on uczniów do rozwiązania zadań.

Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać mnóstwo zagadek oraz pokonać wiele przeszkód, aby odnaleźć guzik z czapki Bogdyhanów, który należał do szpaka Mateusza. Dzieci miały okazję zajrzeć w zakamarki pałacu, co sprawiało im wiele radości.

 

Środa

Mury akademii zostały zasypane kluczami do bajek. Uczniowie  wyruszyli na wyprawę, aby dowiedzieć się dokąd prowadzą tajemnicze furtki. Każdy z uczestników miał okazję wykazać się niezwykłą spostrzegawczością oraz bajkową wiedzą.

 

Czwartek

Wycieczka do M-GOK na spektakl pt. „Bałwanek ze śniegu” oraz, korzystając ze śnieżnej aury, zabawy na zewnątrz.

 

Piątek                            

W piątkowy poranek Pan Kleks rozrzucił po Akademii literkowe piegi. Przeprowadziliśmy lekcję kaligrafii polegającą na odnalezieniu liter alfabetu  i ułożeniu z nich  jak największej ilości wyrazów. Drużyny: Kleksów, Piegów oraz Guzików poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie.

Nie obyło się bez balu przebierańców, w rytmie hitów z Akademii Pana Kleksa. Przechadzaliśmy się tak po komatach pałacu. Udaliśmy się również do zakładu fotograficznego, gdzie każde dziecko zostało uwiecznione w kleksowej fotoramce.  Każdy z uczestników tanecznym krokiem zaprezentował swój bajkowy strój. Zabawa była szalona , uczniowie akademii wywijali w rytmie dzikich pląsów. Dzięki uprzejmości wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim, który użyczył nam urządzeń do produkcji waty cukrowej i popcornu, uczestnicy ferii mogli zajadać się tymi specjałami bez ograniczeń.

 

Składamy serdeczne podziękowania pani Agacie Maciejewskiej za wykonie dekoracji, która zdobiła mury naszej akademii.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek