Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Przemoc i manipulacja. Powieść formą przestrogi.

W dn. 13 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie dyskusyjnego klubu książki funkcjonującego przy Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Lekturą spotkania była powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Przyjdę, gdy zaśniesz”.

 

 Autorkę, wrocławiankę, miłośniczkę prozy obyczajowej, ale także kryminałów i thrillerów, znamy z wielu jej powieści szarpiących emocje swoich czytelniczek. I tak było i tym razem. Powieść, choć niespecjalnie ambitna, wzbudzała nasze zainteresowanie poprzez wtrącenia pamiętnikarskie jednego z bohaterów powieści. Tymczasem sama powieść niosła ważne przesłanie i zapewne powstała po to, by przybliżyć sposoby i mechanizmy stosowania przemocy psychicznej. „Manipulacja jest formą przemocy psychicznej, podczas której jeden z partnerów przejmuje władzę nad drugim, zachowuje się w taki sposób, że ma całkowitą kontrolę nad drugą stroną, a dodatkowo wzbudza w niej poczucie winy.”[1] Czytelnicy omówili motyw przewodni powieści, wymienili się ogólnymi odczuciami po lekturze, omówili kreacje głównych bohaterów i mechanizmy ich zachowań, na koniec mocne strony utworu, a ich wcale wiele nie było.  Ponadto jeden z czytelników zgłosił propozycję męskiej prozy (tworzonej przez mężczyznę) na kolejnych spotkaniach klubu DKK.[1] A. Lingas-Łoniewska: „Przyjdę, gdy zaśniesz:, 2021. Str. 323.

 


Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek