Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Pantaleon i wizytantki

8 listopada 2023 roku, w kaliskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Zaskoczone zostałyśmy niebywałym wystrojem sali przygotowanym przez Panie Bibliotekarki, dzięki rekwizytom udostępnionym przez Panią Mariolę Korytkowską.

 

 

Od razu poczułyśmy „klimat” przeczytanej powieści „Pantaleon i wizytantki-peruwiańskiego noblisty, pisarza Mario Vargasa Lliosa. Książka została wydana po raz pierwszy w roku 1973, w Hiszpanii. Akcja tej satyryczno-obyczajowej powieści rozgrywa się w latach 50. XX wieku. Dowództwo Sił Lądowych Peru zaniepokojone powtarzającymi się przypadkami gwałtów w miejscach bliskich stacjonujących wojsk, decyduje się na utworzenie tajnej służby o nazwie SWGPGO (Służba Wizytantek przy Garnizonach, Posterunkach i innych Obiektach). Szumne to określenie oznacza oddział prostytutek powołanych do świadczenia regularnych usług wojsku.


Głównym bohaterem jest wzorowy żołnierz, kapitan Pantaleon Pantoja - w życiu prywatnym wzorowy syn i mąż. Cechuje go wyjątkowa sumienność i dokładność. Ze SWGPGO tworzy oryginalne przedsiębiorstwo z hierarchią "urzędników", własnym transportem lądowym, wodnym i powietrznym, opracowanym drobiazgowo harmonogramem usług - włącznie z określeniem ich systematyki, czasu trwania, podziału "klientów" między "usługodawczynie", rozdziałem kosztów itp. Wszystko poparte precyzyjnymi danymi statystycznymi oraz wiedzą teoretyczną. Historia SWGPGO jest przedstawiana również w formie raportów wojskowych, krążących między kapitanem Pantoja a osobami z dowództwa zainteresowanymi misją. Zderzenie urzędowego języka tych raportów z pikantnym charakterem misji jest przekomiczne. "Pantaleon i wizytantki" to jedna z najzabawniejszych i równocześnie najbardziej gorzkich powieści Mario Vargasa Llosy. Pod przykrywką lekkiej satyry autor przemycił refleksje kompromitujące nie tylko armię, ale i system sprawowania władzy. Czy tylko w Peru?

Wiesia Minkiewicz- członkini kaliskiego DKK

Pozostałe wydarzenia

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek