Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Ozdoby i stroiki wielkanocne

W dn. 4.04.2023 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy Renaty i Marty Kamińskich pt. „Ozdoby i stroiki wielkanocne”.

 

 

Rękodziełem artystki zajmują się od 2015 roku, W kręgu ich zainteresowań są głównie stroiki i ozdoby. Inspirują się otaczającym światem, szczególnie pięknem natury. Indywidualnie poszukują rozwiązań i sposobów na wykonanie konkretnych modeli, a ponieważ poznanie tej wiedzy, osiągnięcie pewnego poziomu doświadczenia, było dlań pracochłonne, toteż swymi umiejętnościami niechętnie się dzielą. Niemniej jednak swoje prace chętnie wystawiają na aukcje charytatywne, na wystawy, które organizują indywidualnie lub – jak w tym przypadku – grupowo.

 

W stroikach, w bukietach lub kwiatach doniczkowych stosują różne techniki i materiały, między innymi: juta, nylon, makrama I wiele innych. Na obecnej wystawie można podziwiać m.in.: zające, kury, kurczaki, jajka, stroiki i wianuszki wielkanocne.

 

Wystawa ozdób i stroików wielkanocnych jest pierwszą wspólną wystawą, którą Renata Kamińska tworzyła wraz z córką Martą. Indywidualna wystawa Renaty Kamińskiej, którą miała przyjemność zaprezentować mieszkańcom Kalisza Pomorskiego w galerii pałacowej w roku 2022, dotyczyła bukietów kwiatów i kwiatów doniczkowych.

 

Ze względu na różnorodne zainteresowania i umiejętności artystek, podczas wernisażu pojawiła się koncepcja kolejnej wystawy, której szczegóły podamy wkrótce.

 

Na wernisaż przybyli: Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego pan Radosław Czapek, znajomi i przyjaciele artystek oraz osoby, które pamiętały poprzednią wystawę kwiatów. Pytań od gości było dużo, zarówno do obecnej wystawy, jak i poprzedniej.

 

Wystawę będzie można podziwiać do 20.04.2023 r.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek