Biblioteka Publiczna w Kaliszu

'Angole' Ewy Winnickiej w DKK

W dn. 8. lutego 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkaliśmy się w gronie uczestników dyskusyjnego klubu książki, by porozmawiać o kolejnej lekturze. „Angole” Ewy Winnickiej to swoisty zbiór przypadków, historii z życia wziętych Polaków na emigracji. Zjednoczone Królestwo od dawna Polakom jawiło się jako kraina mlekiem i miodem płynąca, jak  się jednak okazywało potrafiąca dać także bolesne rozczarowanie. Zwłaszcza, gdy po 2004 r. nastąpił boom na kraje Europy Zachodniej.

 

Czy na Wyspach praca leżała na ulicy? Na pewno nie! Trzeba było o nią zabiegać, a wobec nieuczciwej konkurencji – dbać o nią i szanować. Ilu Polaków wróciło bogatych, a ilu z pokiereszowanym zdrowiem – tego autorka nie podaje. Przedstawiła bowiem tylko, a może i aż – bo trudno było czytać o zdeptanych nadziejach rodaków – 30 przypadków. Trzydzieści historii zwieńczonych sukcesem lub sromotnym upadkiem.

 

Przyczyn rozczarowań można doszukiwać się w barierze językowej, nieznajomości prawa, innej kulturze, historii, w innej mentalności, a nawet w innym stylu życia. A może nawet we wrogości rodaków… Ile przypadków, tyle osobliwych historii, tyle płynących doświadczeń. Nadzieję mogła dać asymilacja, nauka języka, dokształcanie zawodowe i ogólny rozwój osobisty…

 

Porozmawialiśmy sobie także o naszych rodzimych zaletach i przywarach, i zestawiliśmy je z tytułowym Angolem. Porozmawialiśmy o migracyjnych losach naszych przodków. I tych po II wojnie światowej z 1945 r. i tych po 1984 r. zachęconych upadkiem żelaznej kurtyny. Nawet oglądaliśmy pamiątkowe fotografie! Pojawił się wówczas temat patriotyzmu, misji prawdziwych Polaków i dziejowej roli emigracji.

 

Spotkanie obfitowało w dygresje, swobodne rozmowy inspirowane jedynie felietonami z lektury, bo w niej choć dużo słów, to mało treści.

Pozostałe wydarzenia

Dzięki udziałowi Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim w Programie Wyposażania Placówek w pomoce dydaktyczne, a także dzięki uprzejmości FH „COSINUS” z Zabrza, zbiory naszej instytucji powiększyły się nieodpłatnie o ponad trzydzieści nowych tytułów, są to głównie planszowe gry edukacyjne skierowane dla najmłodszych, ale również kilka znanych wszystkim, klasycznych tytułów z wydawnictwa FAN GAMES.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek