Biblioteka Publiczna w Kaliszu

'Angole' Ewy Winnickiej w DKK

W dn. 8. lutego 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkaliśmy się w gronie uczestników dyskusyjnego klubu książki, by porozmawiać o kolejnej lekturze. „Angole” Ewy Winnickiej to swoisty zbiór przypadków, historii z życia wziętych Polaków na emigracji. Zjednoczone Królestwo od dawna Polakom jawiło się jako kraina mlekiem i miodem płynąca, jak  się jednak okazywało potrafiąca dać także bolesne rozczarowanie. Zwłaszcza, gdy po 2004 r. nastąpił boom na kraje Europy Zachodniej.

 

Czy na Wyspach praca leżała na ulicy? Na pewno nie! Trzeba było o nią zabiegać, a wobec nieuczciwej konkurencji – dbać o nią i szanować. Ilu Polaków wróciło bogatych, a ilu z pokiereszowanym zdrowiem – tego autorka nie podaje. Przedstawiła bowiem tylko, a może i aż – bo trudno było czytać o zdeptanych nadziejach rodaków – 30 przypadków. Trzydzieści historii zwieńczonych sukcesem lub sromotnym upadkiem.

 

Przyczyn rozczarowań można doszukiwać się w barierze językowej, nieznajomości prawa, innej kulturze, historii, w innej mentalności, a nawet w innym stylu życia. A może nawet we wrogości rodaków… Ile przypadków, tyle osobliwych historii, tyle płynących doświadczeń. Nadzieję mogła dać asymilacja, nauka języka, dokształcanie zawodowe i ogólny rozwój osobisty…

 

Porozmawialiśmy sobie także o naszych rodzimych zaletach i przywarach, i zestawiliśmy je z tytułowym Angolem. Porozmawialiśmy o migracyjnych losach naszych przodków. I tych po II wojnie światowej z 1945 r. i tych po 1984 r. zachęconych upadkiem żelaznej kurtyny. Nawet oglądaliśmy pamiątkowe fotografie! Pojawił się wówczas temat patriotyzmu, misji prawdziwych Polaków i dziejowej roli emigracji.

 

Spotkanie obfitowało w dygresje, swobodne rozmowy inspirowane jedynie felietonami z lektury, bo w niej choć dużo słów, to mało treści.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek