Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Historia ze słowikiem

„Śpiewa ptak. Słowik. To smutna pieśń. Słowik przynosi stratę, czyż nie? Miłość, która odchodzi lub nie przetrwa albo wcale nie zaistniała.”*

*K. Hannah: „Słowik”. Warszawa, 2016, str. 380.

 

W dn. 1 marca 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki (DKK) poświęcone powieści Kristin Hannach pt. „Słowik”. „Słowik” to inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia bojowniczki francuskiego ruchu oporu, Andrée de Jongh, która w latach 1941-1943 stworzyła siatkę przerzutową dla uciekinierów z obozów jenieckich.

 

Podczas spotkania starałyśmy się określić profil głównych bohaterek. W utworze, siostry Rossignol, jakże inne, a tak samo dzielne, w odmienny sposób walczyły o życie ludzkie. Isabelle przeprowadzała amerykańskich lotników przez Pireneje, zaś Vianne ukrywała żydowskie dzieci. Omówiłyśmy rolę i pozycję kobiet w czasach wojny i zaprezentowałyśmy, w jaki sposób wyglądało życie codzienne w okupowanej Francji, głównie kobiecy aspekt wojny.

 

„Opowiadanie historyjek to działka mężczyzn – mówię. […] – Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czym innym niż dla nich. Kiedy się skończyła, nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa.”*

*Tamże, str. 552.

 

„Słowik” jest powieścią wielopłaszczyznową i wielowątkową. Sam wątek miłosny pojawia się w pięciu odsłonach. Jest także powieścią niezwykle dynamiczną, w której, choć akcja jest rwana, a losy bohaterów prezentowane są naprzemiennie, to fabuła  wydaje się bardzo przemyślana, a zainteresowanie czytelnika utrzymane. Jest powieścią, w której zaprezentowano interesującą, inspirowaną autentycznymi wydarzeniami historię, wyzwalającą duży ładunek emocjonalny i zawierającą element zaskoczenia. Autorkę cechuje dobry warsztat pisarski, co sprawia, że powieść bardzo dobrze się czyta, że się ją „przeżywa”. Autorka znakomicie zbudowała napięcie, co tylko podsycało ciekawość czytelnika.

 

Następne spotkanie DKK odbędzie się w dn. 29 marca 2023 r. Zapraszamy.

 

Pragniemy wyrazić podziękowania pani Marioli Korytkowskiej i Pracowni Krawieckiej „Exactly” w Kaliszu Pomorskim za użyczenie manekina, tak potrzebnego dla tej aranżacji.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek