Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Pauliną Wiśniewską

W dn. 3 czerwca 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Pauliną Wiśniewską. Pani Paulina na co dzień mieszka w Poznaniu, lecz z Kaliszem Pomorskim wiąże ją dom rodzinny i wspomnienia z dzieciństwa. Jest autorką prozy obyczajowej. Obecnie w swym dorobku posiada pięć powieści, w tym jeden cykl. Pierwsza jej powieść ukazała się na rynku wydawniczym w 2019 r., w latach kolejnych publikowała po dwie powieści w roku. Obecnie ma na ukończeniu kolejne dwie powieści – liczymy, że to one zwieńczą serię pt. „Cztery pory uczuć”.

 

Podczas spotkania autorskiego rozmowę rozpoczęliśmy od ulubionej literatury i o tym, co aktualnie Pani Paulina położyła na czytelniczy tapet. W dalszej kolejności pisarka opowiadała, że napisanie powieści było już jej marzeniem z dzieciństwa, a pierwsze opowiadanie powstało w okresie nauki szkolnej. Inspiracje czerpie z sytuacji codziennych, z życia, z obserwacji. I takie także tworzy powieści, wielowątkowe, w których bohaterowie borykają się z problemami zwykłych ludzi: miłość, zdrada, tęsknota, praca, rozpacz, choroba. W każdej jednak powieści fabuła prowadzi do happy endu.

 

Pani Paulina opowiadała, że napisanie tylu powieści w tak krótkim czasie było możliwe dzięki swojej obowiązkowości i konsekwencji. Postanowiła bowiem dwie godziny z każdego dnia przeznaczyć na swoją twórczość. Dyskutowaliśmy o bohaterach, rzeczywistej przestrzeni, w której zdarzenia mają miejsce, oraz o muzyce, którą wymienia na kartach powieści. Podczas spotkania panowała luźna atmosfera, z widowni padały spojrzenia i głosy pełne wsparcia i ogólnej sympatii.

 

Następne spotkanie podczas kolejnej premiery. Liczymy, że nastąpi to niebawem i zaspokoi nasz czytelniczy apetyt. Pani Paulinie życzymy połamania pióra, może nawet wielu piór, i wielu, wielu sukcesów. Do rychłego zobaczenia!

 

Pozostałe wydarzenia

Już po raz dwunasty zorganizowano coroczną akcję o nazwie Narodowe Czytanie (w dn. 13.09.2023 r.). Jako lekturę Narodowego Czytania 2023, z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, wybrano powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek