Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Życzenie czy warunek

A gdyby tak spełnić życzenie za życzenie? Czy warto stawiać warunki, gdy ktoś prosi nas o przysługę? Właśnie w ten nietypowy sposób bohaterowie bajeczki Grażyny Wasilewicz pt. „Życzenie” postanowili załatwiać swoje sprawy.

 

W bajeczce bowiem złota rybka spełni życzenie rybaka, gdy ten dostarczy jej złotych kłosów zbóż. Złote kłosa dadzą się zerwać, gdy rybak przekona burzowe chmury do obfitego deszczu. Chmury dadzą deszcz obfity, gdy słońce zechce skryć się zza chmury. Z kolei słońce skryje swe promienie, gdy małżonka rybaka przepięknie mu zaśpiewa. W utworze autorka  wskazała jak subtelna jest różnica między pojęciami „życzenie”, a „warunek”. Spełnię twoje życzenie rybaku, gdy ty spełnisz mój warunek.

 

Historyjka ta zakończyła się szczęśliwie, bohaterowie wzajemnie sobie pomogli i osiągnęli upragnione cele, jednak na uwagę zasługuje morał płynący z kart książki, że w życiu nie warto jest być roszczeniowym oraz że bezinteresowna pomoc daje większą satysfakcję, niż osiągnięcie własnych korzyści w zamian za warunek.

 

Bajeczkę tę wykorzystaliśmy także do przeprowadzania ćwiczeń stymulujących procesy pamięciowe u przybyłych na spotkanie dzieci. Dobra pamięć dziecka jest bowiem fundamentem jego przyszłych sukcesów szkolnych. Przeprowadzone ćwiczenia zakładały powtarzanie sekwencji zdarzeń (kto za kim?, jaki warunek za warunek? itp.) oraz pobudzały do myślenia (dlaczego taki warunek?). Takie ćwiczenia nie tylko stymulują i usprawniają pamięć, koncentrację i uwagę, ale także służą rozwojowi pamięci słuchowej, rozwojowi wyobraźni,  a także wspierają rozwój kreatywnego myślenia u dziecka.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek