Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zwierzęta naszych okolic

Od dnia 16 października 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim trwa wystawa „Zwierzęta naszych okolic” autorstwa pracowników „Dzikiej Zagrody” w Jabłonowie. Na wystawie można podziwiać fotografie rysia euroazjatyckiego i żubra oraz ptactwa: rybitwy rzecznej, łabędzia krzykliwego, orła bielika, puchacza, czapli siwej, biegusa zmiennego, krwawodzioba, kulika mniejszego, gągoła krzykliwego, żurawia, cyranki, perkoza dwuczubego, jemiołuszki zwyczajnej, kolonii szpaków i kaczek (różnych gatunkowo), sikory bogatki i jaskółki dymówki.

 

 

Na wystawie można podziwiać ptaki, z których niektóre gatunki objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Autorzy na fotografii uwiecznili ptaki w swym naturalnym środowisku. Wśród prezentowanych na wystawie fotografii ptaków znajdziemy również ptaki brodzące, drapieżne z rodziny szponiastych, ptaki wodne oraz ptaki wędrowne. Są tym cenniejsze, iż ptaki wędrowne zwykle spędzają w Polsce tylko do kilku miesięcy w roku.

 

W dn. 21. października 2020 r. zaprosiliśmy do zwiedzenia wystawy grupę seniorów z Dziennego Domu „Senior+” w Kaliszu Pomorskim. W niniejszej relacji publikujemy zdjęcia wykonane podczas spotkania, na którym seniorki poznały kulisy powstania niniejszej ekspozycji w galerii pałacowej. Na naszym spotkaniu obecna była także pani Magdalena Bądźwol, kierownik DD ”Senior+”, i prani Dorota Bukowska, instruktor, która zaproponowała seniorkom zajęcia plastyczne do niniejszej wystawy.

 

Zwierzęta naszych okolic stanowią wspaniały temat do zdjęć i zajęć, jednak nie są zawsze dostępne, nie zawsze w zasięgu naszego oka i obiektywu. Tym bardziej cenimy chwile, kiedy możemy napawać się ich pięknem, ale także ich gracją i elegancją na fotografiach osób, którym dane było je dostrzec, uchwycić i utrwalić. Warto wystawę obejrzeć i przekonać się, jakim bogactwem dysponują tereny, które i my zamieszkujemy.

 

Dzika Zagroda (http://dzika-zagroda.pl/)

 

Wystawę będzie można podziwiać do 10. listopada 2020 r. Zapraszamy.

Pozostałe wydarzenia

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych (CWPN) Academica to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (Terminali) znajdujących się na terenie Instytucji partnerskich. Jeden z terminali systemu Academica uruchomiony został w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

Grupa Agora przygotowała dla bibliotek i ich użytkowników specjalną ofertę PREMIUM - darmowej prenumeraty cyfrowych serwisów "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej" na kwartał. Wystarczy przyjść do biblioteki i zarejestrować się na stronie prenumeraty, podając adres mailowy, na który zostanie przyznany dostęp.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek