Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zosia Burzyńska i Sebastian Rosa - wieczór poetycki z autorami Fundacji 'Noc Poetów'.

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

 


Podczas spotkania młodzi poeci zmierzyli się ze swymi słabościami, wstydem i odczytywali wybrane utwory. Zwłaszcza Pani Zofia, która odczytała wiersze w obecności rówieśników, kolegów i koleżanek z klasy. Był to przyczynek do pytania o inicjację, kiedy, gdzie po raz pierwszy autorka odczytywała swoje utwory. Zarówno wiersze Pani Zosi, jak również wiersze Pana Sebastiana, niosą ze sobą głęboki ładunek emocjonalny, dlatego bywa, ze autorom ciężko jest się "odkryć" poprzez samodzielne odczytywanie dzieł. Zdaniem poetki - zbyt szybko dorosła i doświadczyła. Pisała o tym co czuła i o tym, co myślała. Autorzy też próbowali zmierzyć się z pytaniem o podmiot liryczny w swych utworach, o wiersz internetowy, wyjaśnić czym jest dlań sztuka pisania wierszy oraz odpowiedzieć na pytania publiczności. Przybyła na spotkanie młodzież dowiedziała się, że poezję można słuchać poprzez hip-hop, jednak prowadzący i akompaniator nie szczędzili innych dygresji. Podczas wieczoru mieliśmy okazję wysłuchać utworów bądź fragmentów utworów poetyckich autorów wspieranych przez Fundację "Noc Poetów". Należy zaznaczyć, że Fundacja świadczy kompleksową pomoc debiutującym autorom z województwa zachodniopomorskiego w zakresie opracowania merytorycznego, graficznego, wydawniczego, ale również promocję autorów w instytucjach kultury        i podczas corocznej Korytowskiej Nocy Poetów.


Na zakończenie młodzi autorzy otrzymali upominek w postaci aniołka z pracowni witrażu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Pozostałe wydarzenia

W chłodny grudniowy poranek bibliotekarka, Patrycja Maciąg, odwiedziła dzieci z Przedszkola "Bajkolandia" w Kaliszu Pomorskim. Ubrana w świąteczną czapeczkę wprowadziła maluszki w przedświąteczną atmosferę.

Z okazji Mikołajek w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim pojawił się Św. Mikołaj, który pod kaliską choinką zostawił prezenty dla mieszkańców naszego miasta. Najszybsi z nich otrzymali książkowe podarunki.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek