Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Złota polska jesień w bibliotece

W dn. 7. października 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne zajęcia na temat jesieni. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim najpierw wysłuchały wiersza Celiny Zubrzyckiej pt. „Jesień”, który przeczytała bibliotekarka, Patrycja Maciąg, a potem przystąpiły do zabawy w odgadywanie losowanych darów jesieni.

 

W pudełku, z którego dzieci losowały, ukryto szyszki, liście buku i klonu, jarzębinę, orzechy, owoce głogu, ale także owoce z ogrodów i sadów. Podczas losowania bibliotekarka omawiała czym charakteryzuje się jesień i jakie są jej oznaki oraz wyciągane z pudełka jesienne podarunki. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, włączały się w dyskusję na temat wiersza i próbowały znaleźć odpowiedź na niekiedy trudne pytania „z pudełka”.

 

Na zakończenie spotkania dzieci wraz z panią wychowawczynią zatańczyły taniec-łamaniec. Poszczególne ruchy objaśniła bibliotekarka, a kiedy rozbrzmiała muzyka wszyscy wykonali wspólny taniec, który dostarczył uczestnikom mnóstwo radości. Przygotowane książeczki o jesieni przedszkolaki chętnie wypożyczyły, zabierając je  ze sobą do domu, by w jesienny wieczór mogły poczytać wraz z rodzicami.

 

Pozostałe wydarzenia

Od dnia 16 października 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim trwa wystawa „Zwierzęta naszych okolic” autorstwa pracowników „Dzikiej Zagrody” w Jabłonowie. Na wystawie można podziwiać fotografie rysia euroazjatyckiego i żubra oraz ptactwa: rybitwy rzecznej, łabędzia krzykliwego, orła bielika, puchacza, czapli siwej, biegusa zmiennego, krwawodzioba, kulika mniejszego, gągoła krzykliwego, żurawia, cyranki, perkoza dwuczubego, jemiołuszki zwyczajnej, kolonii szpaków i kaczek (różnych gatunkowo), sikory bogatki i jaskółki dymówki.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek