Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zielone Wakacje w Bibliotece

W dniach 23-27 sierpnia, a więc w ostatnim, pełnym tygodniu wakacji dzieci z Kalisza Pomorskiego, w wieku od 7 do 11 lat brały udział w „Zielonych wakacjach” organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim.

 

 

    Podczas pięciu dni wypełnionych zajęciami o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym pt. „Poszukiwacze skarbów” ich uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch miejskich grach terenowych „Mapa i klucze” oraz „Trop za tropem”, a także w wielkoformatowej grze planszowej rozgrywanej w kaliskim pałacu oraz czytaniu „Białych historii”. Korzystając ze sprzyjającej pogody w pałacowym parku odbyły się rozgrywki plenerowe w m.in.: szachy Wikingów, Molkky, siatkówkę balonową, wyścigi z dynią, bieg po buty, czy   rzuty do bramki piłką od futbolu amerykańskiego. Równolegle z nimi poszukiwano ‘złotych monet’, które odkrywano pod ziemią za pomocą wykrywacza metali i nierzadko własnych rąk J, gdyż każdy uczestnik chciał bardzo znaleźć choć jedną!

 

     Ostatniego dnia „Zielonych wakacji” ich uczestnicy wraz z opiekunami odwiedzili Lokalne Centrum Nauki „Metalowe inspiracje” w Wałczu, gdzie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych dot. kodowania oraz warsztatach poświęconych budowaniu robotów w oparciu o system LEGO® Education. Ponadto wszyscy chętni, w odpowiednim wieku mogli sprawdzić się na symulatorach samochodów rajdowych lub symulatorze lotu (w tym przypadku myśliwiec F-18). Na zakończenie odwiedziliśmy jeszcze edukacyjny „Metalowy plac zabaw”. Do Kalisza Pomorskiego wszyscy dotarli w dobrych humorach, żałując jedynie, że wakacje dobiegają już końca. 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek