Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zaczytani w.. - M. Strzałkowska

W dniu 8 maja 2014 r., z okazji odbywającego się Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia czytelnicze z cyklu „Zaczytani w…”.

 

Zajęcia rozpoczęliśmy nie inaczej jak odczytaniem utworów autorki pt. Straszna książka czyli upiorna zabawa w rymy oraz Plaster czarownicy. Czytanie wszak łączy, a nie dzieli pokolenia, nawet jeśli pokolenia nakreślone zostały przez nieludzkie istoty. Bohaterami książek Małgorzaty Strzałkowskiej, obie spisane w tonacji rymowanych wierszyków - zgadywanek, są różnego rodzaju straszydła, duchy, upiory, czarownice i inne budzące u maluchów trwogę postaci, które jednak okazują się życzliwymi i całkiem sympatycznymi stworzonkami. Niezwykłe, literackie postaci, zmieniające swe ponure oblicze w trakcie doskonałej zabawy w odgadywanie brakujących słów i rymów, ujęte w krótkie, zwięzłe utwory poetyckie, cechujące się zawsze szczęśliwym zakończeniem, stanowią naukę o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, miłości, szacunku, wierności i zgodzie.

 

Utwory poetyckie doskonale komponujące się z ilustracjami Marii Ekier i Kacpra Dudka, były zachętą dla dzieci do opisu przepełnionego magią entourage'u w taki sposób, w jaki zdołał go pojąć malucha rozum.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 21 wrzesnia 2021 r. w galerii pałacowej miał miejsce wernisaż kolorowych inspiracji pomierzynianek. Kolorowe inspiracje to wystawa stworzona przez mieszkanki wioski Pomierzyn, a w szczególności przez panie:
Anetę Banasiak,
Stanisławę Gardzińską,
Krystynę Gliwińską,
Izabelę Wyrzykowską wraz z córeczką Julitką.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek