Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zaczytani w.. - M. Strzałkowska

W dniu 8 maja 2014 r., z okazji odbywającego się Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia czytelnicze z cyklu „Zaczytani w…”.

 

Zajęcia rozpoczęliśmy nie inaczej jak odczytaniem utworów autorki pt. Straszna książka czyli upiorna zabawa w rymy oraz Plaster czarownicy. Czytanie wszak łączy, a nie dzieli pokolenia, nawet jeśli pokolenia nakreślone zostały przez nieludzkie istoty. Bohaterami książek Małgorzaty Strzałkowskiej, obie spisane w tonacji rymowanych wierszyków - zgadywanek, są różnego rodzaju straszydła, duchy, upiory, czarownice i inne budzące u maluchów trwogę postaci, które jednak okazują się życzliwymi i całkiem sympatycznymi stworzonkami. Niezwykłe, literackie postaci, zmieniające swe ponure oblicze w trakcie doskonałej zabawy w odgadywanie brakujących słów i rymów, ujęte w krótkie, zwięzłe utwory poetyckie, cechujące się zawsze szczęśliwym zakończeniem, stanowią naukę o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, miłości, szacunku, wierności i zgodzie.

 

Utwory poetyckie doskonale komponujące się z ilustracjami Marii Ekier i Kacpra Dudka, były zachętą dla dzieci do opisu przepełnionego magią entourage'u w taki sposób, w jaki zdołał go pojąć malucha rozum.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek