Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Zaczytani w.. - J. Tuwim

Dnia 7 maja, podczas trwającego Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia literacko – ruchowe w cyklu Zaczytani w…, podczas których odczytane i omówione zostały utwory Juliana Tuwima: Okulary i Rzepka.

 

 

Te wyjątkowe wiersze cechuje znaczna dynamika tekstu, która umożliwia przeprowadzenie działań inscenizacyjnych. Przybyłe na zajęcia dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim wcieliły się w poszczególne role: babci, dziadka, wnuczka i in.   Radości towarzyszącej każdej wartkiej inscenizacji jest wiele, tak było i tym razem. Trud wyciągania olbrzymiej rzepki zaowocował przewidzianym upadkiem, jednak przewidywalność upadku w tym utworze nie umniejszyła wcale płynącej z niej radości. Tego też dnia dzieci miały możliwość ułożenia puzzli, których rysunki odpowiadały omawianym tekstom.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek