Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Z wizytą u przedszkolaków

W dn. 30 listopada 2018 r. na zaproszenie wychowawczyń: Martyny Orzechowskiej i Wioletty Zarzyckiej z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim z książeczkami o misiach, z pluszowymi niedźwiadkami: Misiem Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem i Misiem Uszatkiem oraz z wieloma historyjkami o naszych misiowych przyjaciołach, w tym także historią powstania pluszowego misia, bawiące się dzieci odwiedziła Małgorzata Dziadek z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Pluszowego Misia uroczyście obchodzonego w Przedszkolu „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

 

Dzieciom trzy- i czteroletnim bibliotekarka przedstawiła historię starszą od najstarszych mieszkańców, historię prawdziwą, która wydarzyła się w 1902 r. Wtedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego, niewinnego niedźwiadka. Inny uczestnik polowania – Clifford Berryman, widząc niecodzienną sytuację, zobrazował ją na łamach waszyngtońskiego dziennika. Historia wzruszała najtwardsze serca Amerykanów na tyle, że już niebawem pluszowa maskotka z podobizną niedźwiadka pojawiła się na rynku i cieszyła wszystkie dzieci. Bibliotekarka na spotkanie z dziećmi włożyła misiowy kostium: misiową opaskę, łapy i kubrak, i w tym przebraniu bawiła się z przedszkolakami, tańczyła i śpiewała. Wspólny taniec do słów piosenki „Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek” była jedynie wprowadzeniem do przygotowanych na to spotkanie zabaw.

 

Starszym dzieciom, pięcio- i sześcioletnim, bibliotekarka przedstawiła historyjkę równie interesującą i zaskakującą, obrazującą powstanie europejskiego pluszowego misia, którego inicjatorem i producentem był Niemiec, Richard Steiff.

 

Wszystkim dzieciom, zarówno na pierwszym spotkaniu, jak i na drugim, bibliotekarka odczytała fragmenty książek przedstawiające perypetie milusińskich pluszaków. Dzieci najmłodsze dowiedziały się, dlaczego Miś Uszatek klapnięte uszko ma (Janczarski Cz.: „W sklepie z zabawkami”. [W:] „Miś Uszatek”. Warszawa: „Nasza Księgarnia”, 2006). Dzieci starsze wysłuchały historii Misia Paddingtona, pochodzącego z mrocznych zakątków Peru, podróżującego samotnie z Ameryki Południowej, który zapewne do dziś podróżowałby, gdyby nie spotkał Państwa Brown (Bond M.: „Paddington: historia niedźwiadka z Peru”. Kraków: „Znak”, [2009]). Bibliotekarka przybliżyła postaci literackich niedźwiadków: Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Opisała ich cechy charakterystyczne i wskazała, że misie te dzieci mogą oglądać na ekranach telewizorów, ale także na kartach książek. Spotkaniom towarzyszyła wystawka książek z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim przedstawiająca najciekawsze przygody literackich niedźwiadków.

 

Za wspólną zabawę, za opowieści o misiach, bibliotekarka otrzymała Album Pluszowego Misia, stanowiący zbiór własnoręcznie wykonanych przez dzieci ilustracji pluszowego misia.

 

Fotografie - Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

 

 

Pozostałe wydarzenia

12 lutego, o godzinie 10.00, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, zaproszeni goście, radni, reprezentanci szkół, a także delegaci instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń i sami mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, upamiętniając w ten sposób 74. Rocznicę zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Uroczystość została poprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, które wystawiło asystę honorową oraz posterunek honorowy.

W dn. 4-8 lutego 2019 r. w lochach Pałacu w Kaliszu Pomorskim dzieci spędzały czas wolny od zajęć szkolnych. Ferie w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbywały się pod hasłem Strachy na lachy, co innymi słowy oznaczać może, że bać się nie ma czego. Nie od dziś wiadomo, że próżny to trud straszyć odważny [polski] lud. Warto jednak nadmienić, że cała mistyfikacja nie była zbyteczna, dzieci miały się bać i się bały, lecz przy okazji oswajały to, co strasznym się wydawało.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek