Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Z Casablanki do Dakaru – podróż po Afryce Zachodniej

W dn. 30 października 2014 r. Piotr Kowalczyk, podróżnik, pilot wycieczek, z wykształcenia geograf, kolekcjoner minerałów i skamieniałości, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim opowiedział młodzieży gimnazjalnej o swej podróży po Afryce Zachodniej.

 

 

Wyprawę można streścić w kilku słowach: z Casablanki, przez Saharę Zachodnią, Mauretanię, Gambię do Gwinei Bissau, potem znów do Senegalu, by w Dakarze ją zakończyć. Słowa pozwalają skrócić nawet najdłuższą wyprawę i zawrzeć ją w kilku zdaniach pomijając to, co najważniejsze. Własne refleksje, wrażenia z rozmów z mieszkańcami różnych krajów i zachwyt niecodzienną przestrzenią. Nie popełniliśmy tego błędu, wysłuchaliśmy opowieści do końca. Opowieści o krajach palonych zwrotnikowym słońcem, o mauretańskich zakazach robienia zdjęć, o pacyfikacji obozu uchodźców, o porzuconych samochodach, których wraki odstraszają turystów, o utrudnieniach w dostawach prądu, o roślinności i zwierzętach z rezerwatu wzdłuż rzeki Gambia, o przeprawie promowej na archipelag Bissau. Opowieści towarzyszyły zdjęcia, które zdołały uwiecznić chwilę na tyle, że warto ją wspominać. Wspominać, bo może młodzi uczestnicy prelekcji zapałają kiedyś miłością do podróży i sami będą penetrować oddalone lądy.

Prelekcja sfinansowana została z dotacji Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

Zapraszamy do serwisu Piotra Kowalczyka, gdzie szczegółowo zaprezentowana została wyprawa po Afryce Zachodniej: http://afrykazachodnia.pl/

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek