Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa zorganizowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Do dnia 2 grudnia pałacową galerię będzie wypełniała wystawa prezentująca chrześcijańską spuściznę Pomorza Zachodniego. Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie,  udostępniona Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kaliszu Pomorskim przez Panią Małgorzatę Duras – rzeczniczkę prasową Kuratorium Oświaty w Szczecinie, której w tym miejscu składamy podziękowania.

 

Z dziejów chrześcijaństwa Pomorza Zachodniego.

Pierwsze pisane informacje o chrześcijaństwie na Pomorzu Zachodnim pochodzą już z ery starożytnej. Ziemie te zamieszkiwali wówczas plemiona germańskie, a później plemiona słowiańskie, które po germańskich skolonizowały południowe wybrzeże Bałtyku. W IX w. na Pomorzu istniały plemiona Pyrzyczan i Wolinian. Wolinianie oraz Wieleci w drugiej połowie X w. walczyli z polskim księciem Mieszkiem. W 967 r. Mieszko pokonał Wolinian i włączył ich terytorium do swego państwa. Podległość Pomorza wobec Polski została potwierdzona w trakcie zjazdu gnieźnieńskiego, tymczasem w okresie wojen polsko-niemieckich (1003-1018) Bolesław Chrobry stracił władzę zwierzchnią nad Pomorzem, co spowodowało powrót do pogaństwa.

W XII w., Pomorze stało się obszarem ekspansji polskiego księcia Bolesława III Krzywoustego. To zaowocowało zajęciem terenów u ujścia Odry do Bałtyku i podporządkowanie Pomorza Polsce oraz w dalszym etapie chrystianizacja dokonana przez Biskupa Ottona z Bambergu, który dwukrotnie prowadził misje w księstwie. W okresie pierwszej misji ochrzcił 500 Pyrzyczan i 3500 mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Utworzono wówczas także biskupstwo pomorskie, początkowo z siedzibą w Wolinie, potem w Kamieniu Pomorskim.

Kształt religijny Pomorza zmieniał się w XVII i XVIII w., kiedy to na Pomorzu pojawili się hugenoci tworząc własne gminy wyznaniowe, a potem ponownie katolicy, najczęściej żołnierze w garnizonach pruskich.

Wiek XIX przyniósł tworzenie ewangelickiej i katolickiej sieci parafialnej. Powstawały nowe świątynie, budowane ze składek polskich robotników sezonowych. Z końcem XIX w. wybudowano kościół Jana Chrzciciela w Szczecinie. W 1824 r. obchodzono uroczyście 700-lecie chrztu Pomorza. Z okazji tej rocznicy ufundowano pomnik-studzienkę św. Ottona w Pyrzycach. Okres 1933-1945 był czasem prób dla postaw chrześcijańskich. W Szczecinie aktywnie działali  duchowni przeciwstawiający się hitlerowskiej represji. Niezwykle ważnymi wydarzeniami w życiu religijnym Pomorza Zachodniego były wizyta prymasa Stefana Wyszyńskiego i obchody milenium chrztu Polski. W 1972 r. ustanowiono diecezję szczecińsko-kamieńską. Obecnie istniejące kościoły chrześcijańskie na Pomorzu prowadzą ze sobą dialog ekumeniczny.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek