Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa rysunków

Wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej

Od 11 listopada 2014 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim prezentowana będzie wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej, która jest unikatowym świadectwem życia codziennego w teresińskim getcie.

 

Kim jest Helga Hoskova-Weissová? Na pewno jest jednym z nielicznych dzieci, które przeżyły Terezin. Urodziła się 10. listopada 1929 roku w Pradze. W dn. 10. grudnia 1941 roku, wraz z rodzicami, została włączona do jednego z pierwszych transportów, które wyruszyły do Terezina. Spędziła tam prawie trzy lata swojego życia. Później została deportowana do obozów zagłady w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskała wolność.

Rysunki Hoškovej-Weissovej mają szczególne znaczenie, bowiem nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o życiu codziennym w Terezinie. Te rysunki są jedynym świadectwem tamtego czasu i miejsca.

Wystawa rysunków Helgi Hoškowej-Weissowej powstała dzięki współpracy Czeskiego Centrum Kultury w Warszawie oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek