Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa rysunków

Wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej

Od 11 listopada 2014 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim prezentowana będzie wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej, która jest unikatowym świadectwem życia codziennego w teresińskim getcie.

 

Kim jest Helga Hoskova-Weissová? Na pewno jest jednym z nielicznych dzieci, które przeżyły Terezin. Urodziła się 10. listopada 1929 roku w Pradze. W dn. 10. grudnia 1941 roku, wraz z rodzicami, została włączona do jednego z pierwszych transportów, które wyruszyły do Terezina. Spędziła tam prawie trzy lata swojego życia. Później została deportowana do obozów zagłady w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskała wolność.

Rysunki Hoškovej-Weissovej mają szczególne znaczenie, bowiem nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o życiu codziennym w Terezinie. Te rysunki są jedynym świadectwem tamtego czasu i miejsca.

Wystawa rysunków Helgi Hoškowej-Weissowej powstała dzięki współpracy Czeskiego Centrum Kultury w Warszawie oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek