Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa rysunków

Wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej

Od 11 listopada 2014 r. w Galerii Pałacowej w Kaliszu Pomorskim prezentowana będzie wystawa rysunków dziecięcych Helgi Hoškovej-Weissowej, która jest unikatowym świadectwem życia codziennego w teresińskim getcie.

 

Kim jest Helga Hoskova-Weissová? Na pewno jest jednym z nielicznych dzieci, które przeżyły Terezin. Urodziła się 10. listopada 1929 roku w Pradze. W dn. 10. grudnia 1941 roku, wraz z rodzicami, została włączona do jednego z pierwszych transportów, które wyruszyły do Terezina. Spędziła tam prawie trzy lata swojego życia. Później została deportowana do obozów zagłady w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskała wolność.

Rysunki Hoškovej-Weissovej mają szczególne znaczenie, bowiem nie zachowały się żadne dokumenty świadczące o życiu codziennym w Terezinie. Te rysunki są jedynym świadectwem tamtego czasu i miejsca.

Wystawa rysunków Helgi Hoškowej-Weissowej powstała dzięki współpracy Czeskiego Centrum Kultury w Warszawie oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

 

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek