Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa Jarosława Leszczełowskiego 'Szachy'

W dniu 15 marca 2014 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż kolekcji szachów Jarosława Leszczełowskiego. W kolekcji znajdują się szachy z różnych zakątków świata: szachy chińskie, indyjskie, amerykańskie, afrykańskie, mongolskie, białorusińskie, ukraińskie i tajlandzkie.

 

Kolekcja zawiera także szachy opiewające ważne wydarzenia, m. in. Bitwę pod Grunwaldem, ale również szachy wyprodukowane z okazji trzysetnej rocznicy Bitwy pod Wiedniem. Kolekcję urozmaicają szachy wykonane na motywach powieści  Joanne Kathleen Rowling pt. „Harry Potter” oraz „Władcy Pierścieni” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Figury szachów przypominają wojów staroruskich, wikingów, górali i zbójników, starożytną armię grecką, wczesnośredniowieczne wojsko, kozaków, ale także posągi antyczne i zwierzęta afrykańskie. Kolekcja zawiera także szachy wyprodukowane z okazji olimpiady w Moskwie w 1980 r. Niebywałą kolekcję urozmaica zegar turniejowy i figurki.

Wystawę będzie można podziwiać do końca marca 2014 r.

Pozostałe wydarzenia

Dzięki udziałowi Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim w Programie Wyposażania Placówek w pomoce dydaktyczne, a także dzięki uprzejmości FH „COSINUS” z Zabrza, zbiory naszej instytucji powiększyły się nieodpłatnie o ponad trzydzieści nowych tytułów, są to głównie planszowe gry edukacyjne skierowane dla najmłodszych, ale również kilka znanych wszystkim, klasycznych tytułów z wydawnictwa FAN GAMES.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek