Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa Jarosława Leszczełowskiego 'Szachy'

W dniu 15 marca 2014 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż kolekcji szachów Jarosława Leszczełowskiego. W kolekcji znajdują się szachy z różnych zakątków świata: szachy chińskie, indyjskie, amerykańskie, afrykańskie, mongolskie, białorusińskie, ukraińskie i tajlandzkie.

 

Kolekcja zawiera także szachy opiewające ważne wydarzenia, m. in. Bitwę pod Grunwaldem, ale również szachy wyprodukowane z okazji trzysetnej rocznicy Bitwy pod Wiedniem. Kolekcję urozmaicają szachy wykonane na motywach powieści  Joanne Kathleen Rowling pt. „Harry Potter” oraz „Władcy Pierścieni” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Figury szachów przypominają wojów staroruskich, wikingów, górali i zbójników, starożytną armię grecką, wczesnośredniowieczne wojsko, kozaków, ale także posągi antyczne i zwierzęta afrykańskie. Kolekcja zawiera także szachy wyprodukowane z okazji olimpiady w Moskwie w 1980 r. Niebywałą kolekcję urozmaica zegar turniejowy i figurki.

Wystawę będzie można podziwiać do końca marca 2014 r.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek