Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wynalazki, wynalazcy, odkrycia – spotkanie z M. Przewoźniakiem

W dn. 16. czerwca 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkaliśmy się z autorem, Marcinem Przewoźniakiem. Autor promował wydanie swojej książki „Grunt to Pomysł! Wynalazki, które zmieniły świat”.

 

 

Autor od pierwszych chwil nas zaczarował opowieścią o wynalazcach, wynalazkach, sytuacjach, które towarzyszyły nowym odkryciom naukowym i technologicznym i tym, w jaki sposób przełożyło się to na lepsze i bezpieczniejsze życie. Przybliżał nam historię nauki i techniki, słowem zrozumiałym dla uczniów szkoły podstawowej, która obfituje w wiele interesujących, a nawet fascynujących przygód. Opowiadał o turbinach parowych, parostatkach, silnikach, samochodach, telefonach, metrach, a niejako w BIS-ie (tak! Nie mogliśmy się rozstać!) - opowiedział o wynalezieniu bawełnianej maseczki ochronnej na twarz przez polskiego chirurga, Jana Mikulicza-Radeckiego. Ten ostatni przykład,  opowiedziany trochę humorystycznie, trochę naukowo, stał się clou spotkania, bowiem każdy, i młody, i starszy człowiek, zdaje sobie sprawę ze znaczenia maski.

 

Marcin Przewoźniak przygodę z pisaniem zaczął jeszcze jako student, w tygodniku „Pentliczek”. Napisał kilka czytelniczych przebojów, jak „Wielka Encyklopedia Krasnoludków”, "Gang Fajniaków" czy wielokrotnie wznawiane „Poradnik Małego Skauta” i „Mikołaj Kopernik, chłopiec, który sięgnął gwiazd”. W 2020 roku otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za pierwszy tom cyklu „Puk, Puk!”. Jego pasje to pisanie, podróżowanie, gotowanie i fotografowanie. Zbiera też stare zabawki, bo w nich zaklęte są marzenia i fantazje dzieci. A czasami można w nich znaleźć dobry początek niezwykłej bajki.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek