Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wyjątkowi goście w pałacu

W dn. 1 października 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć uczestników Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy – Filia w Złocieńcu wraz z instruktorem Michałem Heppnerem.

 

Przybyłym gościom prezentowaliśmy obiekt, a  w nim: salę rycerską, galerię pałacową, bibliotekę i czytelnię internetową. Niestety, niesprzyjająca pogoda uniemożliwiła wejście na taras widokowy i spojrzenie na malowniczy Kalisz Pomorski z „dachu” pałacu. Z tego powodu, iż pałac pełni rolę kulturalną w środowisku lokalnym, toteż zwiedzanie obiektu urozmaicaliśmy opowieściami o naszych zadaniach, celach, bieżącej ofercie kulturalnej, ale także ciekawostkami z dziejów Kalisz Pomorskiego. Do zilustrowania opowieści posłużyła mapa Matthἅusa Meriana. Ku naszej ogromnej radości, wieloma interesującymi faktami historycznymi z dziejów miasta dysponował instruktor grupy Pan Michał Heppner. Wspaniałym okazem, budzącym wielkie zainteresowanie przybyłych gości, była zbroja husarska. W lochach pałacowych dyskusja ponownie podążała w stronę historii, a wypowiadanym wątkom towarzyszył ogląd murów i pozostawionych kamieni. Kolorowym akcentem lochów był także okazały smok oraz prace plastyczne powstałe zarówno podczas zajęć bibliotecznych i zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Tak miła wizyta szybko dobiegła końca. Liczymy, iż niebawem zobaczymy się ponownie i będziemy mogli zaprezentować uczestnikom Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy – Filia w Złocieńcu nasze zbiory biblioteczne, a może nawet wspólnie pracować z książką.

 

Spotkanie było możliwe dzięki projektowi „Społecznik” realizowanego przez Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy – Filia w Złocieńcu we współpracy z Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego pt. „Wczorajszy Świat”.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek