Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wszechświat według małego astronoma

W dn. 19. lutego 2019 r.  w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia, których tematem przewodnim były gwiazdy i planety oraz ich obecność w literaturze dla dzieci i młodzieży. Spotkanie rozpoczęliśmy od niezwykłej opowieści o Skrzacie Guziku (Lewitan J.: Historie niezwykłe o gwiazdach i planetach. Moskwa:  Raduga, 1988), którą odczytała bibliotekarka, Małgorzata Dziadek.

 

Poznany Skrzat nosił niebieski frak w gwiazdy i tym manifestował swą miłość do jednej z najstarszych nauk  - astronomii. To właśnie Skrzat, poprzez wymyślną bajeczkę na dobranoc, tłumaczył bohaterom utworu, Rafałkowi i Oli, tajemnice Wszechświata. Astronomia jest nauką bardzo starą, sięga nawet starożytności, czego dowodzą zachowane artefakty. To właśnie wtedy, w starożytności, według układu Słońca i gwiazd, człowiek nauczył się określać porę dnia i orientować się na lądach i morzach. Przestrzegał także przed obserwacją Słońca okiem „nieuzbrojonym” w zacienioną kliszę i wskazywał, jak takie słoneczne okulary własnoręcznie przygotować.

 

Przybyłe na zajęcia dzieci dowiedziały się, że Ziemia jest planetą, która z perspektywy kosmicznej wygląda jak biało-niebieska kula. Dzieci ponadto poznały sąsiedztwo Ziemi – Księżyca. Krajobraz księżycowy to wielka pustynia pozbawiona wody, powietrza i wszystkich istot żywych, tj. ludzi, zwierząt, roślin. Zaproszony na spotkanie Pan Piotr Bejnarowicz z czytelni multimedialnej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim opowiedział dzieciom o fazach Księżyca, w tym o zmianie literki D w C, o Układzie Słonecznym i planetach bliskich i odległych. Przybliżył także gwiazdy i znane gwiazdozbiory, tj. Wielką i Małą Nieźwiedzicę, Oriona, Gwiazdę Polarną i Drogę Mleczną. Zaprosił ponadto na nocne obserwacje nieba, które zwykle odbywają się po zmroku, a dziś zaproponował młodym astronomom przeglądanie dziedzińca pałacowego przez teleskop. Wyjaśnił, że teleskopy dają nam, ludziom, możliwość przeglądania obiektów bardzo dalekich, zauważenia struktury oglądanych obiektów w taki sposób, jakby były znacznie bliżej, czego „gołym” okiem się nie doświadczy. Spotkanie bibliotekarka zakończyła szeregiem zagadek o Kosmosie.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i plansz o Kosmosie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy „Myszki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

„ … Piotr Rozmus zasługuje na to,
by czytał go cały świat!”
Sonia Draga

W dn. 13. maja 2019 r. odwiedził nas gość szczególny, wyczekiwany i upragniony, twórca serii o „Wombacie Maksymilianie” i „Stajni pod tęczą”, autor lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów”, zapalony podróżnik i pasjonat starych komputerów – Pan Marcin Kozioł.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek