Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wręczenie nagród dla zwycięzców gry miejskiej „Wspomnienia i marzenia z Kalisza Pomorskiego”

W ostatnich dniach, w kaliskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce wręczenie nagród dla zwycięzców gry miejskiej „Wspomnienia i marzenia z Kalisza Pomorskiego”, związanej z historyczną wystawą plenerową pod tym samym tytułem, prezentowaną w przestrzeni publicznej naszego miasta z okazji 76-tej Rocznicy Zdobycia Kalisza Pomorskiego. Organizatorami wystawy i gry miejskiej są Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim. Wręczenie nagród ufundowanych przez współorganizatora gry Gminę Kalisz Pomorski, miało charakter indywidualny i dość kameralny, ze względu na sytuacje epidemiologiczną i potrzebę zachowania zasad sanitarnych.

 

   Zadaniem uczestników gry miejskiej było odgadnięcie 7 haseł, powiązanych ze zdjęciami prezentowanymi na wystawie. Zabawa miała charakter otwarty i każdy mógł wziąć w niej udział. Organizator chciał w ten sposób zachęcić wszystkich mieszkańców do wyjścia z domu, przespacerowania się uliczkami Kalisza Pomorskiego i dotarcie do kilku oddalonych od siebie zakątków naszego miasta. Mimo mroźnej aury i stosunkowo krótkiego czasu trwania gry, zainteresowanie nią okazało się bardzo duże, a mieszkańcy chętnie oglądali prezentowane fotografie, które niejednokrotnie przypominały im dawne czasy, a także bardzo ciekawą historię naszego miasta. Zgodnie z regulaminem gry, nagrodzonych zostało jedynie 10 najszybciej nadesłanych zgłoszeń, zawierających poprawne odpowiedzi.

 

   Zewnętrzne ekspozycje wystawy „Wspomnienia i marzenia z Kalisza Pomorskiego” ustawione zostały w czterech punktach naszego miasta tj.: na dworcu PKS, na targowisku miejskim, obok M-GOK oraz przy świetlicy na ul. Dworcowej. Część wystawy dotycząca marzeń o naszym mieście prezentowana jest w Galerii Pałacowej – jest to pokonkursowa wystawa prac plastycznych, nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Kalisz Pomorski moich marzeń”. Całość ekspozycji będzie można oglądać jeszcze co najmniej do 1 marca 2021 r.

 

   Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom gry miejskiej i zachęcamy pozostałych mieszkańców naszego miasta do obejrzenia wystawy.

 

 

Pozostałe wydarzenia

Z niekłamaną radością informujemy, że w chwili obecnej w galerii pałacowej prezentowana jest ekspozycja pt. „Piosenka Norwida”. Do przygotowania wystawy wykorzystano utwory C. K. Norwida zaczerpnięte z tomu „Pisma wybrane”.  Wystawa prezentuje również fragment opowieści o literaturze romantycznej pióra Aliny Kowalczykowej pt. „Romantyzm: nowe spojrzenie”. Jednak teksty powyższe stanowią jedynie, a może aż nadto, uzupełnienie dla rysunków i akwareli zacnego poety, medaliera Cypriana Kamila Norwida.

W dn. 11. maja 2021 r. bibliotekarka, Patrycja Maciąg, przeprowadziła zajęcia inspirowane opowiadaniem Ewy Stadtmuller pt. „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę?”.  Z tego powodu, iż zajęcia nie mogły odbyć się w tradycyjnej formie, dzieci najpierw zaproszono do zwiedzania pałacowych komnat i biblioteki, natomiast druga część odbyła się w parku przed Pałacem w Kaliszu Pomorskim.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek