Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wolność i niepodległość oczami dziecka

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości grupa czterolatków „Pinokio” z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w spotkaniu poświęconym polskim symbolom narodowym.

 

Inspirację do spotkania stanowiła książka pt. „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” autorstwa Michała Rusinka. Prowadząca odczytywała wiersze: „Ja symbole inne wolę”, „W jakim kraju?”, „Czym zdobyta?” oraz „A w co wierzysz?”, a po każdym wierszu inicjowała stosowną dyskusję. Rozmowa o symbolach koncentrowała się na dwukolorowej fladze, godle z orłem białym z koroną spoglądającego w prawą stronę, a także hymnie – Mazurku Dąbrowskiego. Wiersz „W jakim kraju?” przedstawiał Polskę urokliwą, zaś wiersz „Czym zdobyta?” dotyczył tożsamości narodowej i narodowej pamięci. Ostatni „A w co wierzysz?” to wiersz o wolności i wierze w siebie. Każdy wiersz dotykał zagadnień bardzo szczególnych, ważnych. Dzieci brały aktywny udział w dyskusjach i odpowiadały jak, na swój własny sposób, postrzegają dane kwestie. I choć w młodym ciele młody duch to świadomość narodowego patriotyzmu, a co za tym idzie powagi i szacunku dla symboli narodowych, dla Polski i niepodległości wydaje być bardzo duża.

 

Spotkanie zakończyło się - trochę na zachętę! - oglądaniem bajeczek, książeczek-zabawek i luźną rozmową o książkach i o bibliotece.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek