Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wolność i niepodległość oczami dziecka

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości grupa czterolatków „Pinokio” z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w spotkaniu poświęconym polskim symbolom narodowym.

 

Inspirację do spotkania stanowiła książka pt. „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” autorstwa Michała Rusinka. Prowadząca odczytywała wiersze: „Ja symbole inne wolę”, „W jakim kraju?”, „Czym zdobyta?” oraz „A w co wierzysz?”, a po każdym wierszu inicjowała stosowną dyskusję. Rozmowa o symbolach koncentrowała się na dwukolorowej fladze, godle z orłem białym z koroną spoglądającego w prawą stronę, a także hymnie – Mazurku Dąbrowskiego. Wiersz „W jakim kraju?” przedstawiał Polskę urokliwą, zaś wiersz „Czym zdobyta?” dotyczył tożsamości narodowej i narodowej pamięci. Ostatni „A w co wierzysz?” to wiersz o wolności i wierze w siebie. Każdy wiersz dotykał zagadnień bardzo szczególnych, ważnych. Dzieci brały aktywny udział w dyskusjach i odpowiadały jak, na swój własny sposób, postrzegają dane kwestie. I choć w młodym ciele młody duch to świadomość narodowego patriotyzmu, a co za tym idzie powagi i szacunku dla symboli narodowych, dla Polski i niepodległości wydaje być bardzo duża.

 

Spotkanie zakończyło się - trochę na zachętę! - oglądaniem bajeczek, książeczek-zabawek i luźną rozmową o książkach i o bibliotece.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 24. listopada 2021 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Pojezierze Drawskie piękne i bezpieczne”. Inicjatorem i pomysłodawcą wystawy był pan Adam Cygan, przedstawiciel DSI – Drawskich Stron Internetowych, zaś ambasadorem wystawy pan Leszek Paradowski. Podczas wernisażu panowie opowiadali o kulisach konkursu, wyborze najciekawszych prac i planach względem prezentacji wystawy w Polsce i za granicą. A jest co pokazać, wszak nie od dziś wiadomo, że Pojezierze Drawskie wzbudza podziw nie tylko wśród mieszkańców powiatu drawskiego, ale również wśród odwiedzających go turystów.

Konsultacje dla mieszkańców gminy Kalisz Pomorski w sprawie zmiany granic administracyjnych gminy.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek