Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wieloletni program rozwoju księgozbiorów w bibliotekach publicznych

Informujemy, że w roku 2016 Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim realizowała wieloletni program pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem na lata 2016-2020. Celem programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Program kładzie szczególny nacisk na stymulowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego aktualizowania zasobów, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla klientów bibliotek. Program jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury, w którym kształtowanie księgozbiorów bibliotek publicznych następuje przy wsparciu samorządów w zakresie finansowania nowości wydawniczych.  

Program realizowany był na podstawie Uchwały Nr 180/2015 Rady Ministrów z dn. 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” oraz Zgody Nr 49/Z/2016 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 3 marca 2016 r. na udzielenie przez Bibliotekę Narodową dofinansowania w zakresie Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych wydanej na podstawie art. 28 ust. 1a Ustawy z dn. 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406, z późn. zm.). W wyniku realizacji programu Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim pozyskała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z budżetu państwa w wysokości 7050 zł. W skutek systematycznej realizacji polityki zarządzania zbiorami w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim księgozbiór (mowa wyłącznie o wydawnictwach zwartych) został powiększony o 605 woluminów, z czego 279 zakupiono z dotacji ministerialnej.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

W dn. 11 maja 2024 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy malarstwa Barbary Klimaszewskiej.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek