Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wielkanocne zabawy

W dn. 10. kwietnia 2017 r., z okazji zbliżających się  Świąt Wielkiej Nocy, pragnęliśmy przybliżyć dzieciom wielkanocne zabawy, które pomimo tego, że swe korzenie mają w innych krajach, już coraz częściej stosowane są w wielu polskich domach.

 

 

Nim jednak o zwyczajach i tradycjach Wielkiej Nocy mówić rozpoczęliśmy, dzieciom z grupy „Biedronki” Przedszkola w Kaliszu Pomorskim odczytane zostało francuskie opowiadanie Nadii Berkane i Alexis Nesme pt. “Marysia I wielkanocne jajka”.  Fabuła opowiastki toczy się wokół poszukiwań w ogrodzie czekoladowych jajeczek przez Marysię i Gryzka, bohaterów wspomnianego utworu. Poszukiwanie czekoladowych słodkości w Wielkanocny Poniedziałek dawniej praktykowane było wyłącznie we Francji, gdzie panuje swoisty kult słodkiego jajka. Obecnie w tę zabawę bawią się również Polacy. Zwykle w Niedzielę Wielkanocną czekoladki chowane są w ogrodzie lub mieszkaniu, a zadaniem dzieci jest odszukanie ukrytych skarbów. Wygrywa ten uczestnik zabawy, który czekoladowych słodkości nazbiera jak najwięcej i w międzyczasie powstrzyma się od ich zjedzenia. Spośród innych zabaw, które przywędrowały do Polski zza granicy jest turlanie łyżką jaj ugotowanych na twardo (zwycięży ten, który w najszybszym czasie przekroczy linię mety), bądź stukanie się jajami (tu wygrywa ten uczestnik zabawy, którego skorupka jajka nie ulegnie stłuczeniu). Jeszcze inną zabawą, która tym razem przywędrowała do Polski z Czech, jest bicie się w Wielkanocny Poniedziałek brzozowymi witkami. Mimo, że dzisiejsze wielkanocne zabawy „przekraczają granice” i zyskują coraz więcej zwolenników w naszym kraju, to warto podkreślić, że i w Polsce zachowały się unikatowe świąteczne zwyczaje, które warto kultywować i przekazywać młodszemu pokoleniu. Wśród nich jest polewanie się wodą w Lany Poniedziałek, święcenie pokarmów czy wypiekanie wielkanocnych mazurków.

 

Z dziećmi pożegnaliśmy się życząc wielu radosnych chwil w podczas Świąt Wielkiej Nocy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek