Biblioteka Publiczna w Kaliszu

WAKACYJNA PRZYGODA W BIBLIOTECE

W tym roku, już w pierwszym tygodniu szkolnej przerwy wakacyjnej, odbyły się „Zielone wakacje” organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim. Codziennie ponad dwudziestka uczestników w wieku szkolnym brała udział w zajęciach o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym, które dostosowane zostały do panującej na zewnątrz, zmiennej aury.

 

 

W tym roku, już w pierwszym tygodniu szkolnej przerwy wakacyjnej, odbyły się „Zielone wakacje” organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim. Codziennie ponad dwudziestka uczestników w wieku szkolnym brała udział w zajęciach o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym, które dostosowane zostały do panującej na zewnątrz, zmiennej aury.

 

PONIEDZIAŁEK:

Gra terenowa ”Odkrywcy pałacowych tajemnic”.

  Dzieci miały za zadanie odkryć pałacową tajemnicę. W parku przed pałacem ukryte zostały woreczki z literkami, następnie należało ułożyć z nich nazwę miejsca , gdzie znajdowała się kolejna wskazówka. Miejsc docelowych było wiele: plaża, osiedle przy ulicy Wolności, park miejski, biblioteka. Na koniec po rozwiązaniu zadania matematycznego uczestnicy zielonych wakacji trafili do pałacowych lochów, gdzie czekał na nich smok i coś dla ochłody.

 

WTOREK:

 Gry w lochach.

 Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, starszą i młodszą. Starsze grały w popularną planszówkę „DIXIT”, natomiast młodsze miały za zadanie, aby za pomocą elektronicznego wykrywacza skarbów odszukać klucze prowadzące do ukrytego diamentu. Opowiadaliśmy również straszne historie, które wywołały nutkę grozy wśród uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra karciana „Rycerze i rabusie”, która wyłoniła najbardziej spostrzegawcze dzieci.

 

ŚRODA:

Wypoczynek i rekreacja na sportowo

Miejscem spotkania był stadion miejski. Uczestnicy zajęć wakacyjnych mieli okazję pograć zarówno piłką, jak i w stare zabawy podwórkowe, zbijak, kolanko itp.; Graliśmy również w szachy wikingów, Mölkky oraz Hoopla. Na koniec spotkania biesiadowaliśmy przy ognisku zajadając pyszne kiełbaski.   

 

CZWARTEK:

„Gra o honor”

W parku przed kaliskim pałacem toczyły się różnorodne konkurencje, których uczestnicy mieli do pokonania wiele przeszkód. Były to m.in.: wyścigi, rzucanie balonami z wodą oraz inne gry i zabawy zręcznościowe, które co rusz wywołały wśród dzieci wiele radości i ogromną chęć do przyjacielskiej rywalizacji. Ogromną atrakcją dla dzieci był również wyścig zdalnie sterowanych robotów „PHOTON”, po przygotowanym wcześniej torze przeszkód.

 

PIĄTEK:

Wyjazd do Domku Alpak w Reczu.

W piątkowy, upalny poranek wyruszyliśmy do Domku Alpak w Reczu. Czekało nas tam wiele atrakcji, przemiłe alpaki wzbudziły u dzieci ogromny zachwyt. Dzieci mogły karmić je przekąskami, wyprowadzić na spacer - co było nie lada wyzwaniem. Z ciekawością słuchały również opowieści właścicieli na ich temat. Inne zwierzęta także skradły serca naszych milusińskich, były to: pieski, kotek, koguty i kury, króliki oraz żółw. Salwy śmiechu wywoływała przemiła owca Tosia, która biegała jak szalona po całym obejściu. Właściciele Domku Alpak przyjęli nas bardzo serdecznie. Biesiadowaliśmy przy stole pełnym słodkości oraz zimnych napojów. Na zakończenie wspaniałego pobytu dzieci otrzymały pamiątkowego balona oraz słodkie małe „co nieco”. Podróż do tak wspaniałego miejsca zafundował mam Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, za co chcielibyśmy serdecznie podziękować. 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce utworu Bernarda Werbera pt. „Imperium mrówek”. Ta książka to zaledwie tom pierwszy mrówczej trylogii.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek