Biblioteka Publiczna w Kaliszu

W świecie bajek

Młody człowiek poznaje świat rzeczywisty poprzez swoją wyobraźnię. Tu nieoceniona rola bajek i baśni. Wpływ bajek na rozwój dziecka można zaobserwować od najwcześniejszych lat jego życia. Bajki wprowadzają dzieci w świat roślin, zwierząt oraz ludzi, ujawniają typowe dla nich przywary i zalety. Dziecko poznaje dobre i złe wzorce osobowościowe oraz zaczyna postrzegać ludzkie zachowania i ich konsekwencje.

 

 

Bajki i baśnie stają się częstym tematem bibliotecznych spotkań z grupą przedszkolaków. Tak też było w dn. 17 lutego 2015 r., kiedy to biblioteczne mury przekroczyła grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Małgorzata Dziadek odczytując baśń Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Czary mary” i starając się zachować całą złożoność sytuacji, która temu opowiadaniu towarzyszyła, umożliwiła czytelnikom dotarcie do ukrytego morału baśni. Przesłanie płynące z baśni „Czary mary” winno stać się przyczynkiem do samodzielności dzieci wzorem czarodzieja Kleofasa, który zachwycił się życiem bez zaklęć.

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek