Biblioteka Publiczna w Kaliszu

W świątecznej scenerii. . .

W Przedszkolu „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, w dn. 6 i 7 grudnia 2018 r., bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, przywitała przedszkolaków świątecznymi opowieściami. Zaskoczenie nie było wielkie, wszak termin na świąteczne czytanki był odpowiedni.

 

Każdą przedszkolną grupę dzieci bibliotekarka odwiedzała w swojej sali, każdej grupie odczytała inne opowiadanie i w każdej przeprowadzała świąteczne zabawy. Dzieci pisały listy do Świętego Mikołaja, opowiadały o bożonarodzeniowych tradycjach oraz o tym, w jaki sposób pomagają rodzicom w przedświątecznych sprawunkach. Wskazywały, że sprzątają w swych pokoikach i wraz z rodzicami dekorują mieszkanie, a na zewnątrz wieszają świąteczne lampki. Kiedy nastanie ten wyjątkowy czas, dzieci przystroją choinkę i zawieszą na niej własnoręcznie wykonane ozdoby. Dalsze rozmowy z dziećmi dotyczyły także tradycji bożonarodzeniowych, wkładania sianka pod obrus, dzielenia się opłatkiem i stawiania potraw wigilijnych. Dzieci opowiadały, że Mikołaj przynosi prezenty i wręcza je po kolacji, ale czasami zostawia pod choinką.

Świąteczne czytanki, którymi bibliotekarka raczyła dzieci, nie tylko dają dzieciom wiedzę na temat Świąt Bożego Narodzenia, ale stwarzają także doskonałą okazję do spędzenia czasu świątecznego razem, do rozmów i przemyśleń. Gorąco zachęcamy do wypożyczeń świątecznych opowiastek, które mogą być wspaniałym źródłem świątecznych inspiracji.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 stycznia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim gościły dzieci z oddziału Przedszkola „Bajkolandia” w Pomierzynie. Była to zapoznawcza wizyta, której zadaniem było oswojenie dzieci w środowisku książek. Dzieci dowiedziały się czym jest książka oraz, że czytając książkę przeżywamy przygody wraz z jej bohaterem. Książka może dać nam, czytelnikom, wiele radości, wiele chwil wyjątkowych i niezapomnianych.

W dn. 10 stycznia 2019 r. w Galerii Pałacowej odbył się wernisaż wystawy Aleksandry Tomali. Artystka nadała wystawie intrygujący tytuł Piękno jest wszędzie, gdyż uważa, że wszystkie istoty ludzkie, bez wyjątku, emanują pięknem. Nie potrzeba mieć wielkiej wrażliwości, by dostrzec w drugim człowieku piękno. Na nic tu kanony piękna, młodość musi się zestarzeć, a moda ewoluować i zmieniać. Nie mają także znaczenia kulturowe/środowiskowe różnice w postrzeganiu piękna.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek