Biblioteka Publiczna w Kaliszu

W kolorach jesieni

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

 

Pierwsze dni jesieni skłaniają do przypomnienia, jakie dary niesie nam ta pora roku, ale i jakie zagrożenia. Jaka potrafi być barwna i kolorowa, ale także jaka zmienna i nieprzewidywalna. Dzieci dowiedziały się także, że jesienią żegnamy wiele gatunków ptaków, które latem w Polsce zakładają gniazda i wychowują młode. Ale jesień to także czas, kiedy mrówki, pszczoły, susły, jeże, świstaki i niedźwiedzie przygotowują się do snu i nie wolno nam im w tym śnie przeszkadzać.

 

By mieć wyjątkową pewność, że dzieci prawidłowo zrozumiały myśl przewodnią naszych porannych zajęć, pani Patrycja Maciąg przygotowała kilka ciekawych i wcale niełatwych zagadek, na które dzieci ochoczo odpowiadały.

 

Zajęcia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zwykle obfitują w kilka atrakcji. Zwiedzając ekspozycję Małgorzaty Rynarzewskiej w galerii pałacowej dzieci dowiedziały się, na czym polega  sztuka malowania żywicą. Wysłuchały także informacji o programie „Mała książka, wielki człowiek”, który realizowany jest w naszej placówce. Na koniec zajęć dzieci zaskoczyła słodka niespodzianka.

 

 

Pozostałe wydarzenia

Od dnia 16 października 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim trwa wystawa „Zwierzęta naszych okolic” autorstwa pracowników „Dzikiej Zagrody” w Jabłonowie. Na wystawie można podziwiać fotografie rysia euroazjatyckiego i żubra oraz ptactwa: rybitwy rzecznej, łabędzia krzykliwego, orła bielika, puchacza, czapli siwej, biegusa zmiennego, krwawodzioba, kulika mniejszego, gągoła krzykliwego, żurawia, cyranki, perkoza dwuczubego, jemiołuszki zwyczajnej, kolonii szpaków i kaczek (różnych gatunkowo), sikory bogatki i jaskółki dymówki.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek