Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Kaliszu Pomorskim

Dzień 11 listopada 1918 roku jest bardzo ważny dla Europy i Polski. Po podpisaniu przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem nastąpił koniec I wojny światowej. Polska po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a dzień ten został ustanowiony Świętem Niepodległości Polski.



Dnia 11. listopada 2015 r. również mieszkańcy Kalisza Pomorskiego świętowali 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polaków.

Oficjalna część obchodów Święta Niepodległości zaczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym tym, którzy przywracali polskość tej ziemi . Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminy Kalisz Pomorski z Burmistrzem Michałem Hypkim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Chołujem na czele, a także przedstawiciele sołectw, dyrektorzy lokalnych szkół, poczty sztandarowe szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz licznie zebrani goście - przedstawiciele lokalnych firm i stowarzyszeń. Pod pomnikiem zapłonął znicz, a przybyłe delegacje oddały hołd poległym składając piękne wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Następnie w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którą celebrował ks. wikariusz Piotr Śmiechura.

Serdecznie dziękujemy dzieciom ze szkół podstawowych i młodzieży z gimnazjum za przygotowanie i przypinanie wszystkim uczestnikom tradycyjnych biało-czerwonych rozetek podczas oficjalnych uroczystości.

W ramach obchodów Święta Niepodległości zaplanowane było wiele atrakcji artystycznych. Już w kruchcie kościoła można było obejrzeć wystawę radosnych i kolorowych prac przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie pt. „Niepodległość w oczach dziecka”. Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyło również otwarcie wystawy „Pozostawione w pamięci” w Galerii w Pałacu Wedlów. Autorka Bogdana Winnicka z Drawna opowiadając o prezentowanych obrazach, poruszyła uczestników wernisażu opowieściami z czasów, kiedy jako dziecko zesłana była wraz z rodziną na Syberię. Miejsce i czas były idealną okazją do przypomnienia sobie naszej historii, cierpień Polaków nie tylko pod zaborami, ale również w czasie II wojny światowej i tuż po niej, kiedy Polska znalazła się w strefie radzieckich wpływów. Takie spotkania nadają słowom „niepodległość” i „wolność” znaczenia szczególnego i uczą, jak ważne jest, abyśmy uczyli młodsze pokolenia należytego szacunku do Ojczyzny.

Kolejnym punktem programu artystycznego był koncert pt. „A piosenka za nimi szła…” Oprawę artystyczną zapewnił Teatr Muzyczny HALS z Gdyni. W programie w chronologiczny sposób za pomocą tekstów i piosenki artyści opisali marsz żołnierza do niepodległej Polski, a także czas budowania w wolnej Polsce państwowości, tworzenia armii i utwory przedstawiające zwykłe żołnierskie życie. Piosenki ułożone niekiedy w formie wiązanek śpiewała wraz z artystami zgromadzona publiczność. W pierwszej części koncertu rozbrzmiewały więc fragmenty m.in. takich utworów jak „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Piechota” , „Pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”, „Po ten kwiat czerwony”. W dalszej części koncertu zaprezentowano czas powojenny. Tuż po okrutnym okresie wojny w naszym kraju nastał czas odbudowy, a wraz nim pojawiły się bardzo popularne festiwale piosenki żołnierskiej. Usłyszeliśmy więc znane, lubiane i radosne piosenki, które w sposób wyidealizowany opisywały żołnierskie życie, a wśród nich: „Gdy piosenka szła do wojska”, „Do woja marsz”, „Przyjedź mamo na przysięgę”.

Na zakończenie w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim odbył się spektakl „Historia jednej piwnicy”, który został przygotowany przez młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra” działającej w kaliskim Liceum (scenariusz: pan Bogumił Kurylczyk, reżyseria, scenografia i choreografia: pani Joanna Mączkowska). W spektaklu wzięli udział zaproszeni goście – Stanisława Górnik i przygotowane przez nią dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, uczniowie z miejscowego Gimnazjum oraz panie z grupy „Violki Kibolki”. Dzieciom i młodzieży gratulujemy patriotycznej postawy i zaangażowania w przygotowanie spektaklu, a mieszkańcom i gościom zaproszonym dziękujemy za udział w obchodach Święta Niepodległości w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek