Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Tydzień z Internetem 2019

W dniu 27 marca w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia multimedialne, przeprowadzone w ramach corocznej akcji „Tydzień z Internetem”. W spotkaniu brali udział uczestnicy kursu komputerowego dla seniorów oraz czytelnicy na co dzień odwiedzający bibliotekę.


 

„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital, zapoczątkowana w 2011 r. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 900 000 osób. W Polsce odbywa się już po raz dziewiąty. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim bierze udział w akcji od samego początku jej istnienia. W dotychczasowych edycjach w naszym kraju wzięło udział ponad 2.500 instytucji i blisko 80.000 osób Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.


„Już od dziewięciu lat w ramach kampanii „Tydzień z Internetem” (All Digital Week) pokazujemy siłę internetu. Przekonujemy, że warto korzystać z dostępnych tam niezliczonych zasobów wiedzy, tak aby życie nasze i naszych bliskich było lepsze, bogatsze, wygodniejsze. Od ubiegłego roku zwracamy też uwagę na potrzebę bardziej świadomego korzystania z internetu. Bo widzimy, jak bardzo informacje z sieci wpływają na sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość, i jakie konsekwencje społeczne przynosi rozpowszechnianie się nieprawdziwych wiadomości – tzw. “fake newsów”. Chcemy, by każda osoba, która weźmie udział w kampanii, miała okazję dowiedzieć się, czym są “fake newsy”, dlaczego są one tak niebezpieczne i jak można się przed nimi chronić. Chcemy pokazać, w jaki sposób można bardziej świadomie korzystać z sieci, a także oceniać rzetelność i prawdziwość rozpowszechnianych informacji. Po to, by móc czerpać z internetu jak najwięcej korzyści i ustrzec się przed zagrożeniami”.

 

Scenariusz warsztatu Nie daj się fake newsom, którego celem jest zwiększenie wiedzy na temat fake newsów i sposobów oceny wiarygodności – w Internecie i nie tylko - został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wraz z Goethe-Institut oraz z Polityką Insight realizuje projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji”.

 

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zajęciach i zapraszamy ponownie za rok!

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek