Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Tydzień bibliotek - seniorzy i roboty

Dnia 08.05.2019 r. podczas Tygodnia Bibliotek odbyły się - w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim - specjalne zajęcia edukacyjne dla seniorów z wykorzystaniem robotów Photon.

 

Trzy zestawy robotów wraz z tabletami służącymi do ich obsługi oraz dodatkowym oprzyrządowaniem i materiałami edukacyjnymi pozyskane zostały przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece”, który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Photon jest to polski robot edukacyjny, którego zadaniem jest wprowadzenie użytkowników w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia oraz nauczanie podstaw programowania. Photon to robot jeżdżący wyposażony w różnokolorowe, świecące diody, głośnik i szereg czujników, które można wykorzystać do badania otoczenia. Robota wyposażono także w mikrofon oraz wbudowane w napęd czujniki obrotu, które pozwalają dokładnie sterować jego ruchem.

 

Podczas zabawy z wykorzystaniem robota seniorzy mogli przećwiczyć przede wszystkim koordynację ruchową związaną ze sterowaniem robotem na ekranie dotykowym, a także zapoznać się z nowoczesną technologią i wykorzystać ją w praktyce. Pomimo tego, że roboty te zwykle wykorzystywane są przy edukacji dzieci i młodzieży, to jak się okazało, również zajęcia przeprowadzone z wykorzystaniem robotów Photon wśród osób dorosłych przyniosły ich uczestnikom wiele emocji, radości i satysfakcji.

                                                                                                                   

Pozostałe wydarzenia

W dn. 24-28 czerwca 2019 r. w parku przy Pałacu w Kaliszu Pomorskim, przy śpiewie ptaków i szumie tryskającej wody z fontanny, odbywały się zielone wakacje. Każdego dnia pracownice Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim zaskakiwały dzieci innymi zabawami, również tymi najstarszymi, w które bawili się nasi rodzice, ale równie pasjonującymi.

W dn. 27. czerwca 2019 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Początek przygody" autorstwa kaliszanina, Pana Bartłomieja Grzegorza Bejnarowicza, który ukończył ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz AM w Szczecinie, kierunek Nawigacja, specjalność Transport Morski.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek