Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Tydzień bibliotek - seniorzy i roboty

Dnia 08.05.2019 r. podczas Tygodnia Bibliotek odbyły się - w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim - specjalne zajęcia edukacyjne dla seniorów z wykorzystaniem robotów Photon.

 

Trzy zestawy robotów wraz z tabletami służącymi do ich obsługi oraz dodatkowym oprzyrządowaniem i materiałami edukacyjnymi pozyskane zostały przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece”, który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Photon jest to polski robot edukacyjny, którego zadaniem jest wprowadzenie użytkowników w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia oraz nauczanie podstaw programowania. Photon to robot jeżdżący wyposażony w różnokolorowe, świecące diody, głośnik i szereg czujników, które można wykorzystać do badania otoczenia. Robota wyposażono także w mikrofon oraz wbudowane w napęd czujniki obrotu, które pozwalają dokładnie sterować jego ruchem.

 

Podczas zabawy z wykorzystaniem robota seniorzy mogli przećwiczyć przede wszystkim koordynację ruchową związaną ze sterowaniem robotem na ekranie dotykowym, a także zapoznać się z nowoczesną technologią i wykorzystać ją w praktyce. Pomimo tego, że roboty te zwykle wykorzystywane są przy edukacji dzieci i młodzieży, to jak się okazało, również zajęcia przeprowadzone z wykorzystaniem robotów Photon wśród osób dorosłych przyniosły ich uczestnikom wiele emocji, radości i satysfakcji.

                                                                                                                   

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek