Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Tobie, najdroższa Mamo

W dn. 12 czerwca 2019 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie dedykowane wszystkim Mamom - Mamom seniorkom, Mamom córkom i Mamom wnuczkom. Spotkanie zaszczycił Pan Janusz Garbacz, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Pan Paweł Kulbacki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim. Inicjatorką spotkania była Alicja Krycka - Sumińska, radna miasta Kalisz Pomorski.

 

 

Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości przez Urszulę Miłoszewską głos zabrał Pan Janusz Garbacz, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, przekazując zebranym wiele ciepłych słów z okazji tak doniosłej uroczystości. Wskazał, że słowo Mama składa się zaledwie z kilku liter, ale niesie głęboki przekaz emocjonalny. Nawiązał do wystroju sali przygotowanej na potrzeby dzisiejszego spotkania mówiąc, iż to właśnie polne kwiaty: maki, chabry i kąkole bezspornie kojarzą nam się z Mamą , z ciepłem domowego ogniska i dzieciństwem.

 

Drugą część spotkania stanowił montaż słowno-muzyczny. Utwory poetyckie deklamowali Pan Janusz Garbacz, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Pani Alicja Krycka-Sumińska, radna Kalisza Pomorskiego, Pani Elżbieta Wojciechowska, Pani Małgorzata Dziadek, bibliotekarka, Zuzanna Jedynowicz, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, członkini grupy teatralnej "Klepsydra" i Pan Paweł Łuczko, nauczyciel geografii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Utwory wokalne wykonała Stanisława Górnik, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszynskiego w Kaliszu Pomorskim i uczestniczka zajęć wokalnych prowadzonych przez Bartka Michalczyka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Po spotkaniu sentencje i krótkie utwory poetyckie odczytywali chętni goście: Pani Jolanta Tuziak, Pani Dorota Jedynowicz i Pan Wiesław Kowalski. W chwili, gdy dobiegł końca program artystyczny, Pan Janusz Garbacz, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Pan Paweł Kulbacki, Przewodniczący Rady Miejskiej i Pani Alicja Krycka- Sumińska, radna Kalisza Pomorskiego, wręczyli wszystkim obecnym na spotkaniu kobietom - Mamom i dziewczętom - przyszłym Mamom, czerwone róże z delikatną papierową kokardką.

 

Spotkaniu towarzyszyła atmosfera pełna wzruszeń i prawdziwego ciepła domowego ogniska. Po spotkaniu był czas na wspomnienia, kuluarowe rozmowy i mały poczęstunek.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek