Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Szkolenia komputerowe w projekcie „E-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”

W dniu 27.11.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne szkolenie komputerowe dla osób dorosłych, przeprowadzone w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Czterogodzinne zajęcia dotyczyły tematu „Zdrowie: Korzystam z systemu opieki zdrowotnej, uzyskuję informacje i samopomoc zdrowotną””. W przeszkolonej grupie było siedem osób, które po zaliczonym kursie zakończonym egzaminem, uzyskały oficjalny certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności. Zajęcia przeprowadzone zostały przez przeszkolonego instruktora Piotra Bejnarowicza, we współpracy i pod nadzorem merytorycznym firmy szkoleniowej Asseco Poland S. A.

 

Wszystkie zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem metod blended learning (nauka przez Internet) dostępnych na platformie e-learnigowej, a także nowego sprzętu komputerowego i audiowizualnego dostarczonego przez KIG, który po zakończeniu projektu przejdzie na własność Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim i służył będzie społeczności lokalnej.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. lipca 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omówiliśmy powieść  obyczajową Iwony Menzel pt. „Szeptucha”. Autorka na kartach powieści nakreśliła obraz malowniczego zakątka Polski – Podlasia, gdzie bocian kroczy z godnością do stawu, a na jego widok drą się oburzone żaby, gdzie pieją koguty, konie Wawrzyńca rżą na łące, kot leniwie wyleguje się na przypiecku, a pies kładzie mokrą mordę na kolanach. Menzel nakreśliła swój świat. Świat, który dobrze poznała i pokochała, pełen nadbiebrzańskich bagien spowitych mgłą magii i tajemnicy. W takiej scenerii umieściła swych bohaterów, i tych pozytywnych, i negatywnych. Było ich tak wielu, wszak bohater zbiorowy, których indywidualnie traktować było nie sposób. Musnęliśmy jednak kreacje Oleny i Wawrzyńca, gdy burzliwą dyskusję wzbudziło pytanie o jego propozycję (matrymonialną, czy biznesową?).

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek