Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Szkolenia komputerowe w projekcie „E-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Dwudniowe zajęcia (podzielone na dwa moduły po 4h) dotyczyły „Obsługi komputera i Internetu”. W pierwszej przeszkolonej grupie było siedem osób, które po zaliczonym kursie zakończonym egzaminem, uzyskały oficjalny certyfikat potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności. Zajęcia przeprowadzone zostały przez przeszkolonego instruktora Piotra Bejnarowicza, we współpracy i pod nadzorem merytorycznym firmy szkoleniowej Asseco Poland S. A.

 

Wszystkie zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem metod blended learning (nauka przez Internet) dostępnych na platformie e-learnigowej, a także nowego sprzętu komputerowego i audiowizualnego dostarczonego przez KIG, który po zakończeniu projektu przejdzie na własność kaliskiej biblioteki i służył będzie miejscowym użytkownikom.

 

Pozostałe tematy szkoleń oprócz podstaw obsługi komputera i Internetu będą obejmowały m.in.:

- E-usługi publiczne

- Edukacja: uczę się przez Internet i zdobywam kwalifikacje

- E-finanse: zarządzam swoimi finansami, kupuję taniej

- Odpoczynek i hobby: zapełniam wolny czas i rozwijam swoje hobby

- Praca i rozwój zawodowy: znajduję pracę i podnoszę kwalifikacje zawodowe

- Relacje z bliskimi: utrzymuję stosunki towarzyskie

- Sprawy codzienne i zaangażowanie obywatelskie: załatwiam sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, robię zakupy online, planuję przejazdy i podróże, zdobywam wiedzę o gminie, kraju, świecie

- Zdrowie: korzystam z systemu opieki zdrowotnej, uzyskuję informacje i samopomoc zdrowotną

 

Nadal istnieje możliwość zapisania się na szkolenie z „Obsługi komputera i Internetu” lub na dowolnie wybrany, wymieniony powyżej temat szkolenia. Wszelkie informacje o terminach szkoleń i szczegółach projektu dostępne są w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy!

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek