Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Święto Biblioteki

Świętowanie było głośne, radosne i bardzo przyjemne pomimo siąpiącego za oknem deszczu!

 

W sobotę 11 października już od samego rana w bibliotece wrzało – przygotowanie takiego wydarzenia to nie lada robota. Start o 11.00 przyciągnął wielu zainteresowanych. Na samym początku był występ artystyczny Teatru Kubika – interaktywne przedstawienie bawiło dzieci i dorosłych. Po przedstawieniu uczestnicy święta nieco zgłodnieli – na szczęście czekał już na nich stół z czytelniczymi przekąskami i Agnieszka Oziewicz z górą kolorowego jedzenia. Kolorowe jedzenie to nic innego jak szeroka gama warzyw i owoców czy barwionego naturalnymi przyprawami ryżu i makaronu. Malownicze stanowisko służyło do przeprowadzenia warsztatów „Historie warzywem i owocem opowiedziane, czyli obrazki z jedzenia”. Najlepsze w tych zajęciach było to, że te wszystkie stworzone przez dzieci dzieła można było po prostu… zjeść!

Na piętrze, w bibliotece, przygotowane były trzy stanowiska warsztatowe:

POP UP BOOK – zajęcia manualne, prowadzone przez Karolinę Machowicz, podczas których można było zrobić własną trójwymiarową ilustrację.

ZRÓB SOBIE EXLIBRIS – zajęcia manualne, prowadzone przez Iwonę Wardal, podczas których exlibrisy były projektowane, a następnie tworzone przy pomocy styropianu.

KREATYWNE PISANIE – czyli wymyślanie historii niestworzonych, prowadzone przez Magdalenę Gardas, a zakończone literackimi podchodami na terenie biblioteki.

Przez cały dzień można było wziąć udział w akcji „Bookcrossing – uwolnij książkę” – wielu ucieszył widok nowych zdobyczy literackich.

 

Po południu zaprosiliśmy wszystkie goszczące w bibliotece tego dnia osoby do wzięcia udziału w akcji „Balony wolności”. To akcja upamiętniająca tragiczne wydarzenie, jakim było wtargnięcie zamaskowanych terrorystów do szkoły w Biesłanie i masakra, jaka rozegrała się w ciągu 3 dni w budynku, w którym więziono 1200 osób. W wyniku tego zamachu zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci. Wypuszczenie białych balonów to symbol uwolnienia dzieci z płonącej szkoły i wyrwania ich z rąk terrorystów. Ten symboliczny gest był zapowiedzią wieczornego spotkania autorskiego z twórcami książki „Pęknięte miasto. Biesłan”. Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie. Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole. Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty. Autorami tej książki są Zbigniew Pawlak – znawca kultury Wschodu, wykładowca uniwersytecki oraz Jerzy Wlazło – dziennikarz prasowy i radiowy (związany m.in. z „Życiem Warszawy” i „Polską The Times”).

 

Święto biblioteki było wspaniałą okazją do zabawy, ale też do refleksji. Biblioteka okazała się tego dnia miejscem niezwykle przyjaznym, do którego po prostu chce się wracać.

 

Tekst, fotografie – Joanna Wojtarowicz

 Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek