Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Świąteczne kartki pocztowe

W dn. 11. kwietnia 2017 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowała zajęcia czytelnicze dla dzieci z grupy „Pinokio” i „Motylki” Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Podczas spotkania bibliotekarka, Małgorzata Dziadek, głośno odczytała utwory Edyty Wygodnik pt. „Wielkanocne zajączki” oraz Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wielkanoc”. Pierwszy utwór dotykał tematu przygotowań, drugi natomiast obchodów Świąt Wielkanocnych. Zarówno w jednym, jak i drugim utworze bohaterem był wielkanocny zajączek.

 

Podczas zajęć bibliotekarka wyjaśniła skąd się wziął ów zajączek. To zagadnienie wydaje się zasadnicze, wszak nasze babcie i dziadkowie pewniej Święta Wielkiej Nocy kojarzyli z barankiem, niż – jak my dzisiaj – z zajączkiem. Niewątpliwie pojawienie się tego sympatycznego zwierzątka w symbolice Świąt Wielkiej Nocy ma swoje wytłumaczenie. Zajączek jest bowiem oznaką wiosny, budzącego się życia po zimowym śnie. Symbolizuje płodność i obfitość ofiarowywaną ludzkości przez naturę. W literaturze przedmiotu można znaleźć także informacje, wedle których pierwotnym symbolem płodności był królik i to on najpierw kojarzony był ze świętami. Obecnie króliczka wyparł  długouchy zając. Bibliotekarka podczas zajęć wskazała na anatomiczne różnice między królikiem, a zającem.

 

Małgorzata Dziadek zilustrowała dzieciom także postać wielkanocnego zajączka na kartkach pocztowych. Opowiedziała także o zwyczaju, dawnej bardzo popularnym, przesyłania rodzinie i bliskim kart pocztowych z życzeniami świątecznymi w oznace swej pamięci, troski i miłości.

 

Z dziećmi pożegnaliśmy się życząc wielu radosnych chwil w podczas Świąt Wielkiej Nocy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek