Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie z Anną Uszyńską, Georgem i historia rowerów

W dn. 15 maja, w ramach odbywającego się w całej Polsce Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z Anną Uszyńską, przedstawicielką Wydawnictwa MODO, oficyny, która wydaje i dystrybuuje na polski rynek książki o ciekawskim George’u.

 
Autorem serii o ciekawskim George’u są Margaret i Hans August „H.A.” Rey. Stworzony przezeń cykl opowieści bawi i uczy dzieci już od lat siedemdziesięciu i zaliczany jest do klasyki amerykańskiej literatury dziecięcej. Książki o ciekawskim George’u przetłumaczone zostały na 25 języków. Promocji przygód ciekawskiego George’a w Polsce sprzyja także emisja filmu animowanego na kanale Mini Mini.

Głównym bohaterem opowieści jest mała, ciekawska i niesforna małpka imieniem George, która niczym małe dziecko doświadcza wielu zabawnych przygód i z każdej z nich wynosi jakąś naukę. W spotkaniu w Kaliszu Pomorskim Pani Anna Uszyńska oraz jej mały, ciekawski przyjaciel, George, raczyli dzieci opowieściami o rowerowych przygodach literackiej małpki. Inspiracją do zajęć była książka H.A. Rey’a pt. „Ciekawski George jeździ na rowerze”.

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania dzieciom historii rowerów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że historia jednośladów napędzanych własną siłą mięśni jest bardzo stara, sięga wieku dziewiętnastego, czyli czasów, kiedy to żyli prapradziadkowie uczestników naszego spotkania. Wówczas to Karl Freiherr Drais von Sauerbronn, niemiecki wynalazca roweru i drezyny, opatentował swój nowy, rowerowy wynalazek. Wynalazek ten służył do jazdy w przód i w tył, umożliwiał skręcanie (i tym znacznie wyróżniał się od wcześniejszych pomysłów prarowerów), jednak nie posiadał pedałów. Pani Anna Uszyńska zaprezentowała także jak wyglądały historyczne welocypedy i bicykle. Opowiadała, że jazda dawnymi rowerami nie była tak komfortowa jak jest dzisiaj. Jako uzupełnienie przedstawiła także dzisiejsze monocykle.

 Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne. Pani Anna Uszyńska instruowała przybyłe na spotkanie dzieci jak należy złożyć łódkę, którą literacki George spławiał rzeką.

Spotkanie było arcyciekawe. Niosło ze sobą wiele humorystycznych opowiastek o George’u, wiele historycznych nowinek, ale także nauk, że należy z wielką rozwagą jeździć na rowerze.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek