Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Spotkanie autorskie z Moniką Marin w świetlicy wiejskiej w Prostyni

Pani Monika Marin autorka książki „Kroniki Saltamontes - Ucieczka z Mroku”, zauważyła działalność świetlicy wiejskiej w Prostyni na jednym z portali społecznościowych  i postanowiła osobiście nas odwiedzić.

 

Autorka szczególną uwagę zwróciła na dzieci z Dębska i Prostyni, które jak bohaterowie jej książki podczas „zaczytanych ferii zimowych” zbudowały  w swoich świetlicach „maszyny do produkowania szczęścia”. Owe spotkanie odbyło się 18 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Prostyni. Wśród widowni zasiedli: dorośli, dzieci i młodzież. Pani Monika to niezwykle miła i charyzmatyczna kobieta. Kocha podróże   i chętnie opowiadała o swoich wycieczkach, dziennikarstwie i miłości do motocykli. Autorka ciekawie mówiła o genezie powstania trylogii „Kroniki Saltamontes”, uchyliła rąbka tajemnicy dalszych losów głównych bohaterów oraz  wspomniała o wartościach jakie pragnie przekazać czytelnikom. W swojej wypowiedzi zawarła refleksję, że każdy z nas może spełnić swoje marzenia bez względu na wiek czy majętność. Droga do realizacji celu może być z różnych względów łatwiejsza bądź trudniejsza, ale zawsze należy pamiętać o swoich pasjach i kierować się wyznawanymi przez siebie wartościami. Ciepłe i pełne optymizmu słowa napawały nas wiarą na spełnienie najskrytszych marzeń! Okazało się, że Pani Monika przygotowała dla nas jeszcze jedną niespodziankę. Przywiozła bowiem książki z imienną dedykacją i swoim autografem dla uczestników spotkania oraz dzieci biorących udział w „zaczytanych feriach zimowych”. My natomiast podarowaliśmy autorce prace plastyczne dotyczące bohaterów niniejszej książki. Prace malowane były  przez dzieci  w trakcie zajęć w świetlicach podczas ferii.

 

Ponadto wręczyliśmy Pani Monice pięknego, żywego kwiatka, który będzie przypominał o wielu sercach, w które wlała nadzieję na spełnienie marzeń!

 

                                                    Pracownik świetlic w Dębsku i Prostyni Joanna Maliczewska

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek